Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

Technologia ma znaczenie

  • Autor: Łukasz Rawa
  • Data: 04-10-2013, 12:37
Tendencja wprowadzania zmian technologicznych w branży spożywczej jest napędzana spowolnieniem gospodarczym. Paradoks? Niekoniecznie, zważywszy że większość wdrażanych rozwiązań podnosi wydajność procesu produkcji oraz efektywność zarządzania tym procesem.
Technologia ma znaczenie

Nie jest tajemnicą, że producenci i przetwórcy żywności to firmy pracujące na niskich, kilkuprocentowych marżach i dużych wolumenach sprzedaży. W tej sytuacji, uzyskanie nawet niewielkiego wzrostu czy obniżenia kosztów ma olbrzymie znaczenie dla ostatecznych wyników firmy. Innowacyjne rozwiązania i technologie wykorzystywane są w celu poprawy efektywności, zwiększenia wartości dodanej do produktu i uniknięcia spowolnienia rozwoju. Drugim kierunkiem zmian jest poprawa jakości produktu oraz jego trwałości, przy jednoczesnym zmniejszaniu ilości sztucznych dodatków. Wyjście z trudnej sytuacji poprzez inwestycje w dobre technologie, choć wydaje się ryzykowne - w perspektywie jest opłacalne. W dobie silnej konkurencji jedynie odważna i oryginalna droga prowadzi do sukcesu.

Dostęp do informacji

Do obszarów, gdzie technologia umożliwia lepszą kontrolę procesu produkcji oraz poprawę wydajności i jakości, w pierwszej kolejności zaliczyć można integrację urządzeń odpowiedzialnych za rejestrację wszelkich procesów w ramach produkcji z systemem klasy ERP. - Szybszy dostęp do informacji dotyczących przepływów surowca i materiałów w procesie produkcyjnym umożliwia dokładne ustalenie, na jakim etapie jest realizacja zamówień. Dogłębna wiedza o wszystkich zachodzących procesach oraz osobach za nie odpowiedzialnych umożliwia również szybkie i bezbłędne zlokalizowanie określonego produktu, pracownika, surowca czy półproduktu, a nawet ich dostawcy. Jest to niezwykle istotne w przypadku, kiedy na rynek trafia partia niepełnowartościowych produktów i konieczne staje się ich skuteczne wycofanie - wskazuje Cezary Pszczoliński, prezes firmy Unsu. Z kolei systemy klasy MES pozwalają także na automatyzację planowania produkcji i sprzężenie planowania z systemem wagowym. Niezwykle cenna okazuje się również możliwość szczegółowego śledzenia kosztów produkcji.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!