Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

W pogoni za optymalizacją

  • Autor: Łukasz Rawa
  • Data: 10-11-2015, 15:13
Mimo że analiza konkurencyjności polskich producentów żywności wskazuje na ich dość wysoką pozycję na rynku unijnym i światowym, to jednak wciąż pojawiają się nowe technologie i metody pozwalające</i><i>na redukcję kosztów i zwiększanie efektywności produkcji. Praktycy twierdzą, że optymalizacja jest procesem ciągłym, bo to jeden z warunków utrzymania się na rynku.

Szybki roz wój przemysłu spożywczego w ostatnich latach zaowocował zniwelowaniem różnic w efektywności w stosunku do przemysłu ogółem. W tej chwili efektywność sektora żywnościowego mierzona wskaźnikami zysku operacyjnego, ROE czy wydajnością pracy na zatrudnionego jest na średnim poziomie dla przemysłu w Polsce.

Dalszy wzrost wydajności staje się więc coraz trudniejszym wyzwaniem. Jednakże największe przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego cały czas wdrażają innowacje.

Szczególnie wyraźnie widać to w zakresie optymalizacji procesów produkcji i pakowania. Wśród korzyści wynikających z zastosowania nowoczesnych technologii producenci żywności najczęściej wymieniają poprawę efektywności kosztowej i parametrów jakościowych produktów. Jednak coraz śmielej wskazują także na poprawę wyników oddziaływania firmy na środowisko naturalne czy też uzyskiwanie lepszej odpowiedzi na oczekiwania ze strony partnerów handlowych.

Dalsza część artykułu (84%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!