Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

Wewnętrzne cięcie kosztów

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz
  • Data: 05-01-2012, 13:52
Transport wewnętrzny jest bardzo istotnym komponentem kosztowym wewnątrzzakładowego systemu logistycznego. Firmy, które dokładnie się przyjrzą temu, jak zorganizowane są procesy transportu i składowania, mogą zauważyć duże możliwości ograniczenia kosztów, a tym samym podniesienia własnej konkurencyjności.
Wewnętrzne cięcie kosztów

Sposób organizacji transportu wewnętrznego, czyli kombinacja środków technicznych i odpowiednich procedur, musi być dobrany dla danego zadania w taki sposób, aby zapewnić minimalizację ponoszonych kosztów przy równoczesnej maksymalizacji uzyskiwanych korzyści.

Koszty i optymalizacja

W zależności od zastosowanego rozwiązania, poziomy kosztów, jak również proporcje kosztów inwestycyjnych do eksploatacyjnych, mogą być bardzo różne.

Przeanalizujmy dwa skrajnie odmienne podejścia do rozwiązania typowego problemu logistycznego, polegającego na transporcie palet z obszaru produkcyjnego do magazynu. - Pierwszy z nich odbywa się za pomocą wózków widłowych, drugi natomiast alternatywnie, z wykorzystaniem automatycznych przenośników paletowych. W przypadku niezautomatyzowanego transportu koszt inwestycyjny jest zwykle stosunkowo niski, natomiast eksploatacyjny wysoki (do obsługi wózków należy przydzielić określoną liczbę pracowników). W drugim przypadku sytuacja jest odwrotna, ponieważ system przenośnikowy kosztuje z reguły więcej niż flota wózków widłowych, jednak w tym przypadku znacznie minimalizuje się liczbę niezbędnych pracowników.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!