Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Biznes i technologie

Wywiad z dyrektorem IERiGŻ: Myśleć na lata wprzód

 • Autor: Jan Bazyl Lipszyc
 • Data: 19-02-2010, 10:47
O tym, czego potrzeba polskiemu rolnictwu, o jego współpracy z przetwórcami żywności, o eksporcie i konsolidacji z profesorem Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc.
Wywiad z dyrektorem IERiGŻ: Myśleć na lata wprzód

- Jakie jest dziś, pięć lat po wejściu do Unii, polskie rolnictwo w porównaniu z zachodnioeuropejskim?

- Ono jest przede wszystkim bardzo zróżnicowane. Nie ma jednego rolnictwa. Kiedy pytają mnie, ile jest gospodarstw rolnych w Polsce, odpowiadam - nie wiem. W roczniku statystycznym są dwa miliony gospodarstw - to są ci, którzy mają akty własności i powyżej hektara ziemi. Po dopłaty bezpośrednie z Unii zgłasza się co roku około półtora miliona rolników. Oni nie muszą niczego sprzedawać na rynek, wystarczy, że mają ziemię niezapuszczoną. Z rynkiem jest związanych siedemset tysięcy gospodarstw, a konkurencyjnych, mających przed sobą przyszłość, jest trzysta, czterysta tysięcy.

Zupełnie inna jest sytuacja dochodowa rolników, jeśli liczy się średnią dla dwóch milionów gospodarstw, a inna tych siedmiuset czy czterystu tysięcy. Dobierając odpowiednio przykłady, można więc udowodnić każdą tezę dotyczącą stanu polskiego rolnictwa.

Dalsza część artykułu (90%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (6)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ciekawy 2010-02-20 22:54:06

  Cytat \"W instytucie przygotowujemy od czasu do czasu strategie dla poszczególnych branż\". To ciekawe... A czy można zobaczyć takie strategie opracowane przez IERiGŻ przynajmniej dla dwóch branż, albo dla jednej ?

  Odpowiedz
 • Życzliwy 2010-02-20 22:57:19

  Panie Profesorze, jesli nie można uzyskać wspólnego stanowiska od organizacji branżowych, to może zapytać każdą z nich o stanowisko i opracować własne wnioski ? Np może dla ministra rolnictwa , np w sprawie sektora wieprzowiny?

  Odpowiedz
 • Zmartwiony 2010-02-20 23:06:00

  \"O dochodowości w rolnictwie decydują relacje między czynnikami wytwórczymi - ziemią, kapitałem i pracą\". Panie Profesorze jest jeszcze tzw wiedza, technologia o czym administracja w Polsce, w rolnictwie nie wie/nie chce wiedzieć.

  Odpowiedz
 • Czarna Żmija 2010-02-21 14:18:54

  Dużo BARDZO CIEKAWYCH RZECZY mówi tu Pan Profesor. Trudno się w większości z nimi nie zgodzić. Ale będąc urodzonym malkontentem powiem: sprawdzam! I śladem niżej podpisanego Ciekawego poproszę o wgląd choćby do jednej ze wspomianych opracowanych branż! Wtedy uwierzę iż w tym kraju ktoś myśli.

  Odpowiedz
 • rolnik 2010-02-21 16:01:14

  Kiedy słyszę podatek dochodowy dla rolników to mówię żonie -tylko rozwód nas uratuje a synom odradzam legalizację związków.

  Odpowiedz

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!