Bardzo słaby sezon pszczelarzy; 6-7 kg miodu z ula
- Autor: PAP
- Data: 25-09-2017, 14:56

Przed rokiem podkarpaccy pszczelarze zebrali 13 kg z ula, a dwa lata temu nawet 30 kg.
"W tym roku pszczelarzom wyjątkowo nie sprzyjała pogoda. Wiosną były chłodne noce z przymrozkami dochodzącymi do kilku stopni poniżej zera. Zaraz potem przyszły gwałtowne burze i towarzyszące im wichury. Natomiast w lecie nastały wielodniowe upały" - mówił Dylon.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Dodał, że miód można było zebrać jedynie z rzepaku, gryki i nawłoci. "Nie było miodu np. z drzew owocowych, lipy, czy akacji" - zauważył.
Najwięcej miodu, niejednokrotnie blisko 15 kg z ula, zebrali właściciele pasiek wędrownych. W pasiekach stacjonarnych zbiory wahały się od dwóch do ośmiu kilogramów. "Natomiast w nastawionych na pozyskanie miodu spadziowego pasiekach leśnych nie było zbiorów" - zaznaczył prezes podkarpackich pszczelarzy.
W regionie prawie połowa pasiek wytwarza miód ze spadzi iglastej. "Tegoroczna pogoda nie sprzyjała rozwojowi mszyc, dzięki którym powstaje miód spadziowy" - przypomniał Dylon.
Spadź, zwana również rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach oraz na gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.
Z Podkarpacia pochodzi prawie połowa tego rodzaju miodu w Polsce. Jest on co najmniej dwa razy droższy od innych miodów. Należy też do poszukiwanych produktów eksportowych.
Miód spadziowy produkowany jest głównie w pasiekach w lasach Bieszczadów, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego. Oprócz Podkarpacia pasieki przygotowane na zbiory miodu spadziowego można spotkać m.in. w woj. świętokrzyskim i małopolskim.
Poprzednie dwa lata były urodzajne w miód spadziowy; w 2015 roku z ula zebrano nawet 15-20 kg. Jednak wcześniej zanotowano czteroletni nieurodzaj.
Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada sześć rodzin pszczelich; przeciętna krajowa to cztery rodziny.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
W Polsce jest około 2 milionów rodzin pszczelich
-
Gorzowska elektrociepłownia udostępnia swoje tereny pszczelarzom
-
KOWR: coraz więcej pszczół w Polsce
-
Start up stworzył inteligentne ule, które ratują pszczoły
-
Rolnicy muszą współpracować z pszczelarzami
-
18 projektów ochrony pszczół otrzyma wsparcie
-
Opole: Wnioski na ponad pół miliona złotych na wsparcie dla pszczół
-
Pszczelarze mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe
-
Będzie 35,5 mln zł pomocy dla pszczelarzy
-
Produkcja miodu we Francji na historycznie niskim poziomie
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)