• Czekolada jedzona z umiarem nie musi zostać wykluczona z diety cukrzycowej.
  • Najlepsze dla diabetyków będą czekolady gorzkie.
  • Czekolady z substancjami słodzącymi innymi niż cukier mogą powodować dolegliwości żołądkowe.

Czekolada powstaje z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, mleka, cukru lub słodzików i dodatków (owoce, orzechy). Jest wysokokaloryczna. Ale to także (dzięki ziarnom kakaowca) źródło takich mikroelementów, jak potas, magnez, wapno, fosfor, żelazo, cynk i miedź oraz witaminy B6, B2, A, E, B3, B12. Uważa się, że mają one działanie antynowotworowe, usprawniają też pracę naczyń krwionośnych, opóźniają zmiany miażdżycowe, zapobiegając chorobom niedokrwiennym serca.

Ziarna kakaowca zawierają sporo cennych mikroelementów i witamin. | fot. Pixabay

Badania oparte na analizie zgromadzonych z ostatnich 50 lat materiałów, przeprowadzone przez naukowców z Baylor Collage of Medicine wskazują, że czekolada jest zdrowa. Łącznie, analiza dotyczyła badań, w których wzięło udział ponad 330 tys. osób. Autor badania, dr Chayakrit Krittanawong stwierdził, że w porównaniu do osób, które jadły czekoladę rzadziej, niż raz w tygodniu, ochotnicy jedzący ją więcej niż raz na tydzień, byli o 8 proc. mniej zagrożeni chorobą wieńcową. Powyższe działanie przypisuje się obecnym w czekoladzie flawonoidom, metyloksantynom, polifenolom i kwasowi stearynowemu, które mogą ograniczać stany zapalne i podnosić poziom dobrego cholesterolu.

Czekolada a cukrzyca. Jaką czekoladę mogą jeść diabetycy?

Jeśli choruje się na cukrzycę, należy jednak jeść ją z umiarem i starać się nie jeść dużo na raz. Oprócz kakao, czekolady zawierają bowiem wysokokaloryczne dodatki, tłuszcze i cukry, które mogą odpowiadać nie tylko za rozrost tkanki tłuszczowej, ale także poziom glikemii. Przede wszystkim, przed konsumpcją powinno się czytać etykiety. Najlepsze dla diabetyków będą czekolady gorzkie (gdzie kakao stanowi powyżej 70%), które mają niski indeks glikemiczny (IG 22), a także te ze zdrowymi dodatkami (jagody goji).

Chorując na cukrzycę czekoladę należy jeść z umiarem. | fot. Pixabay

Czekolada gorzka najlepsza dla diabetyków?

Czekolada gorzka ma także dużą zawartość polifenoli, co łagodzi u osób z cukrzycą szkodliwy wpływ hiperglikemii na czynność naczyń krwionośnych. - Wydaje się, że korzyści zdrowotne czekolady wynikają przede wszystkim z zawartości polifenoli i kakao, które znajdziemy przede wszystkim w ciemnej czekoladzie - wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie w czasopiśmie "SAGE Joyrnals".

Czekolada mleczna jest dla diabetyków bardziej ryzykowna i podniesie glikemię szybciej. Ma także wyższy indeks glikemiczny (IG 49). Biała czekolada ma z kolei IG równe 44.

Dostępne na rynku są także czekolady bez cukru, czasem opisywane także jako czekolady dla diabetyków. W tym wypadku wśród składników słodzących, zamiast sacharozy, znajdziemy najczęściej stewię, ksylitol i erytrytol lub też inne substancje, mniej wpływające na wzrost poziomu cukru we krwi. Te czekolady jednak, przy spożyciu w dużych ilościach, mogą powodować dolegliwości żołądkowe, biegunki, wzdęcia. Często też czekolady bez cukru zawierają więcej tłuszczu, warto więc czytać etykiety.

Podczas ich lektury powinno się uważać również na obecność (oprócz cukru rafinowanego) tłuszczów trans, sztucznych barwników i konserwantów oraz dodatków. Krótko mówiąc - im mniej przetworzona czekolada, tym lepiej.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl