Zachęcamy też do przeczytania analizy nt. inwestycji producentów słodyczy pt. „Słodkie inwestycje” opublikowanej w strefie premium.

Co sprawia, że producenci słodyczy decydują się na inwestycje właśnie teraz?

Po pierwsze  związane jest to z nowymi trendami w ramach sektora, w tym z bardzo istotną kwestią  prozdrowotną, czyli cukier plus tłuszcz na cenzurowanym. Aby utrzymać się w branży producenci będą dążyć do zmian dotyczących nowych smaków, nowych formatów, w tym także do produkcji limitowanych edycji.

Względy prozdrowotne mają tu niemałe znaczenie, gdyż konsumenci dokonują w sklepach coraz bardziej świadomych wyborów. Obecność naturalnych składników, zwłaszcza dla pokolenia Millenialsów jest kluczowa. Jest to także związane z  potencjalnymi problemami zdrowotnymi takimi jak: nietolerancja pokarmowa, alergie, czy walka z otyłością.

Drugim istotnym faktem jest to, że Polacy w dalszym ciągu konsumują trzy razy mniej słodyczy - 3 kg rocznie, z czego połowa to wyroby czekoladowe - niż np. przeciętny Niemiec (9-10 kg rocznie), zatem jest jeszcze przestrzeń do zagospodarowania, z tym jednak założeniem, że nowe produkty będą w zgodzie z coraz wyższymi oczekiwaniami klientów. W ramach szacunków docelowa wartość polskiego rynku powinna osiągnąć 4,4 mld dolarów w 2018 r.

Czy to jest dobry czas na inwestycje? Jakie mogą być za i przeciw takim decyzjom?

Polski rynek słodyczy stoi przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony jest to nie tylko konkurencja wewnętrzna i zjawisko nieustannej „promocji”, ale także  bardziej widoczny jest wpływ ukraińskich producentów, którzy dzięki niższym kosztom produkcji coraz mocniej wchodzą do polskich sklepów.

Polski rynek słodyczy ma jednak duży potencjał rozwojowy, a znaczenie ma także poprawiająca się sytuacja ekonomiczna polskich rodzin.

Dzięki nowej infrastrukturze firmy będą miały możliwość odpowiedzi na zmieniające się  potrzeby konsumentów w kontekście stale rosnącej świadomości  w zakresie zasad odżywiania.

Bardzo popularną nową kategorią i trendem jest superfoods tj. naturalna, nieprzetworzona żywność bogata w składniki mające pozytywny wpływ na organizm. I tak bardzo pożądane przez konsumentów zdrowe dodatki, jak nasiona chia, siemię lniane, orzechy czy sezam, a także naturalne zamienniki cukru często są dodawane do nowych produktów.

Drugim istotnym trendem jest tzw. „free from”, który polega na przeanalizowaniu składu produktu przez konsumenta pod kątem tego jakiego składnika w nim nie ma, np. brak cukru lub glutenu.

Obecnie producenci słodyczy powinni w ramach swoich zakładów produkcyjnych mieć możliwość testowania, wdrażania nowych smaków, receptur, ulepszania dotychczasowych wyrobów oraz tworzenia zupełnie nowych produktów.

Bez inwestycji w nowe linie/technologie firmy z branży mogą mieć problem w  nadążeniu za rynkiem będącym pod  wpływem rozwijających się trendów konsumenckich, które będą decydowały o wynikach sprzedaży w najbliższych kilku latach.

I tu umiejętność elastycznej zmiany w ramach nowoczesnej linii produkcyjnej jest kluczowa i da silną przewagę konkurencyjną, która pozwoli osiągać stabilny wzrost i realizacje podstawowych strategii sprzedażowych w dłuższej perspektywie.

Jak to może wpłynąć na branżę słodyczy w Polsce i jakie mogą być tego efekty dla konsumentów?

Dzięki zrealizowanym inwestycjom firmy z branży będą mogły rozszerzać oraz udoskonalać swoje portfolio smaków, poprzez testowanie nowych produktów  i receptur. To nie tylko wpłynie na rodzimy rynek, ale także będzie dawało przewagę konkurencyjną na rynkach światowych.

Jak wspomniałam wcześniej rynek słodyczy znajduje się pod dużą presją konsumentów, a z doświadczeń ostatnich lat wynika, że sukces odnosili producenci, którzy szybko reagowali na zmieniające się potrzeby i preferencje klientów.

Efekty zmian na rynku słodyczy i trendy takie jak m.in. „superfoods”, „free from” to dla konsumenta zdecydowana korzyść, bo nie tylko dostaje to na czym zależało mu najbardziej, czyli ulubiony przysmak, ale także w jakieś części otrzymuje produkt, który ma dobroczynny wpływ na organizm.

Istotnym trendem na rynku jest też fakt, iż konsumenci są w stanie zapłacić więcej za produktu tradycyjne, tworzone w małej skali, a kojarzone z wysoką jakością procesu produkcji.

Dlatego też tworzenie limitowanych serii produktów, które będą się cechować wyszukanymi smakami będzie dużą przewagą rynkową i z pewnością przyciągnie grono lojalnych konsumentów.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Sporo dużych firm z branży słodyczy w Polsce zdecydowało się w ostatnim czasie na znaczne inwestycje w rozbudowę zakładów i rozwój m.in. Wawel, FC Pszczółka, Lotte Wedel czy Mondelez.

Lotte Wedel planuje do 2019 roku wydać na inwestycje prawie 200 mln zł w rozbudowę zakładu w Warszawie i zapowiada kolejne inwestycje. Podobnie Wawel, który zainwestował ponad 100 mln zł w nowy zakład w Dobczycach i może wydać kolejne kilkadziesiąt milionów złotych. Fabryka Cukierków Pszczółka wydała zaś ponad 150 milionów złotych na nowy zakład, dzięki czemu poszerzyła asortyment, natomiast Mondelez International zainwestował blisko 17 milionów dolarów w uruchomienie w Bielanach Wrocławskich Centrum Badań, Rozwoju i Jakości.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl