• Trudno jest jednoznacznie określić obecnie, jakie zmiany proponowane przez polski rząd są korzystne dla firm z obszaru FMCG, a które nie, bo projekt zmienia się, a jego ostateczny kształt jeszcze nie powstał. Nie poznaliśmy jeszcze wszystkich konkretów, a jedynie ogólne założenia.
  • Zaciekawienie budzi wiele propozycji, które padły w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jedną z nich jest zapowiedź ulgi na robotyzację przemysłową dla firm, czy ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników. Rząd zapowiada ponadto podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej. Jako duży eksporter chałwy i słodkich przekąsek Unitop będzie też bacznie przyglądał się idei podatkowego wsparcia ekspansji zagranicznej.
  • Niektóre propozycje ujęte w Polskim Ładzie budzą obawy. Dotyczy to m.in. zmian w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, podwyżka podatków dla specjalistów, zapowiedzi ograniczenia tzw. umów cywilnoprawnych.
  • Branża spożywcza to bardzo istotna gałąź polskiej gospodarki i czeka na dalsze działania w kontekście Polskiego Ładu i innych inicjatyw, które z założenia powinny usprawniać funkcjonowanie gospodarki i być ułatwieniem zarówno dla przedsiębiorców, pracowników, a finalnie konsumentów.

 

Czytaj też: "Polski Ład: jakie zmiany dla biznesu, pracowników i rolników?"

 

Polski Ład budzi zaciekawienie

- Trudno jest jednoznacznie określić w tym momencie, jakie zmiany proponowane przez polski rząd są korzystne dla firm z obszaru FMCG, a które nie. Mam wrażenie, że projekt zmienia się, a jego ostateczny kształt jeszcze nie powstał. Wiele osób zastanawia się nad wieloma zaproponowanymi rozwiązaniami – nie poznaliśmy jeszcze wszystkich konkretów, a jedynie ogólne założenia – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marek Moczulski.

- Myślę, że wszyscy przedsiębiorcy czekają na określenie szczegółów, ponieważ obecne zapowiedzi nie zyskały mocy prawnej – w większości przypadków nie mamy nawet dostępu do ewentualnych ustaw, których przegłosowanie w parlamencie mogły uprawomocnić te propozycje - dodaje.

I zwraca uwagę, że zaciekawienie budzi wiele propozycji, które padły w ramach tzw. Polskiego Ładu.

- Jedną z nich jest zapowiedź ulgi na robotyzację przemysłową dla firm, których budżet zostałby mocno nadszarpnięty poprzez taki zakup. W Unitop np. produkcja chałwy odbywa się wyłącznie ręcznie i ze względu na jej specyfikę nie planujemy automatyzacji tego procesu, jednak jesteśmy otwarci na innowacyjne rozwiązania, dlatego bacznie będziemy przyglądać się tym propozycjom – stwierdza Marek Moczulski.

- Ciekawie brzmią również zapowiedzi ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników. Nieustannie poszukujemy ambitnych osób do pracy w Unitop, realizując m.in. ciekawe programy stażowe dla studentów. Możliwość zwiększenia środków na pozyskanie tzw. własności intelektualnej – m.in. patentów, innowacji to niezwykle ciekawa perspektywa, dlatego czekamy na dalsze wytyczne od polskiego rządu - dodaje.

Polski Ład i wsparcie dla ekspansji zagranicznej

Jako duży eksporter chałwy i słodkich przekąsek Unitop będzie też bacznie przyglądał się idei podatkowego wsparcia ekspansji zagranicznej.

- Rząd zapowiada ponadto podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej. Chociaż bezpośrednie wsparcie ekspansji nie jest możliwe, system podatkowy ma uwzględniać wiele kosztów pośrednich po to, żeby firmy mogły się rozwijać na innych rynkach. Jako spółka, która 80 proc. towaru eksportuje na pewno będziemy bacznie przyglądać się tej idei – mówi Marek Moczulski.

Polski Ład budzi obawy

Niektóre propozycje ujęte w Polskim Ładzie budzą jednak obawy przedsiębiorców.

- Niektóre propozycje ujęte w Nowym Ładzie budzą oczywiście nasze obawy. Dotyczy to m.in. zmian w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców. Podwyżka podatków dla specjalistów nie jest dobrą zachętą dla ludzi planujących pracę w Polsce, szczególnie młodych. Zastanawiające są również zapowiedzi ograniczenia tzw. umów cywilnoprawnych – stwierdza Marek Moczulski.

- Warto zwrócić uwagę, że umowy zlecenie często są chętniej podpisywane np. przed uczniów czy studentów w okresie wakacyjnym, którzy poszukują dodatkowej możliwości zarobku. Dodam tylko, że pracownicy tymczasowi głównie poszukują zatrudnienia właśnie w branży spożywczej. Należy zastanowić się nad proponowanymi rozwiązaniami, aby faktycznie usprawniały a nie utrudniały rozwiązania rynkowe – dodaje prezes Unitop.

- Branża spożywcza to bardzo istotna gałąź polskiej gospodarki. Unitop jako jej przedstawiciel jest otwarty na dialog w kontekście rozwoju rynku rodzimego, jak i zagranicznego. Dlatego oczekujemy na dalsze działania w kontekście Nowego Ładu i innych inicjatyw, które z założenia powinny usprawniać funkcjonowanie gospodarki i być ułatwieniem zarówno dla przedsiębiorców, pracowników, a finalnie konsumentów – podsumowuje prezes Moczulski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl