Wawel jest gotowy do przejęć
- Autor: www.portalspozywczy.pl
- Data: 28-09-2015, 14:51

Krakowski producent słodyczy pod sterami prezesa Dariusz Orłowskiego jest od dłuższego czasu konsekwentny - rozwija się prawie tylko organicznie. Jedyną akwizycję, na jaką się zdecydował, było przejęcie w 2007 roku 38,26 proc. akcji Firmy Handlowo-Produkcyjnej Łasoszczi z Ukrainy. Oprócz tego Wawel w maju 2015 r. zapowiedział kupno holenderskiej marki Droste. W obu transakcjach macza bezpośrednio palce główny udziałowiec spółki Wawel, czyli Hosta International, który zakupił 51 proc. akcji Łasoszczi i który ma sprzedać Wawelowi markę Droste (a więc to transakcja w ramach grupy).
Warto podkreślić, że oba przypadki dotyczą podmiotów zagranicznych. Jak zauważa Łukasz Rudnik, na krajowym rynku Wawel preferuje rozwój organiczny. - Brakuje podmiotów, które charakteryzowałyby się tak wysoką efektywnością produkcyjną jak Wawel. Rozwój organiczny jest również o tyle wygodniejszy, że nie wymaga integracji zakładów produkcyjnych, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami - komentuje dla serwisu portalspozywczy.pl analityk Domu Maklerskiego Trigon.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Zdaniem Mikołaja Lipińskiego, członka zarządu doradczej firmy Blackpartners, kolejne ewentualne przejęcia dokonywane przez Wawel również mogą mieć miejsce poza Polską. Lipiński zauważa, że planowane przejęcie marki Droste będzie bardziej konsolidacją i zmianą wewnątrz grupy, a nie akwizycją strategiczną z punktu widzenia spółki. - Co do konsolidacji polskiego rynku, to tutaj trudno mówić za głównego udziałowca. Faktycznie dysponuje on zapleczem, aby dokonywać kolejnych przejęć, ale raczej za granicą, niż w Polsce - przewiduje Lipiński.
W przejęcia dokonywane przez Wawel na polskim rynku nie wierzy Dariusz Budzeń, prezes firmy konsultingowej Augeo Ventures. - Publiczne komunikaty prezesa Wawelu zaprzeczają, aby w najbliższym czasie spółka planowała zmianę strategii i zwrócenie się w stronę przejęć. Od lat zarząd jest ten sam, z determinacją realizuje zaplanowaną strategię, w związku z czym takie deklaracje prezesa można uznać za wiarygodne. Wszelkie akwizycje byłyby zaskoczeniem dla rynku - uważa Budzeń. Według prezesa Augeo Ventures, również ostatnie informacje na temat planów budowy nowego zakładu produkcyjnego przez Wawel mogą świadczyć o zamiarze konsekwentnej kontynuacji strategii rozwoju organicznego spółki.
Obszerny artykuł na temat strategii firmy Wawel przeczytać można w najnowszym numerze "Rynku Spożywczego" (nr 5/2015).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
- Dariusz Budzeń
- RSS
- ALERT
- Łukasz Rudnik
- RSS
- ALERT
- Augeo Ventures
- RSS
- ALERT
- Mikołaj Lipiński
- RSS
- ALERT
- Blackpartners
- RSS
- ALERT
- czekolada
- RSS
- ALERT
- Trigon Dom Maklerski
- RSS
- ALERT
- Wawel
- RSS
- ALERT
- przejęcia Wawel
- RSS
- ALERT
- słodycze
- RSS
- ALERT
- Łasoszczi
- RSS
- ALERT
- Droste
- RSS
- ALERT
- Hosta International
- RSS
- ALERT
Powiązane tematy:
-
Producent Nutelli i Kinder Niespodzianki na zakupach. Międzynarodowa akwizycja
-
Producent słodyczy pod presją inflacji i cen surowców. Spółka podała wstępne wyniki
-
Chełmski SPIN w stanie likwidacji
-
Unitop: Wiele firm traci rentowność z powodu wysokich cen surowców
-
Wawel skupuje akcje własne
-
Lotte Wedel myśli o akwizycji
-
Kutnowscy kryminalni zatrzymali amatora czekolady
-
Nowości stanowią bardzo istotną część sprzedaży słodyczy
-
Wawel nie wypłaci dywidendy za 2021
-
Wawel walczy ze wzrostem kosztów. Producent słodyczy podał wyniki finansowe
komentarze (0)