Dane GUS, sygnalizujące wzrost sprzedaży detalicznej w marcu o zaledwie 3,1 proc., na pierwszy rzut oka wydają się mocno rozczarowujące. Choć faktycznie mocne nie są, nie powinny jednak stanowić powodu do niepokoju, bowiem w dużej mierze wynikają z czynników sezonowych - mówi Roman Przasnyski Główny Analityk Gerda Broker.
Według ostatecznych wyliczeń, inflacja wyniosła w lutym 1,2 proc., a więc okazała się nieco wyższa niż spodziewali się analitycy. Dodatkowo GUS zrewidował z 0,9 do 0,7 proc. wynik za styczeń, co było efektem zmian struktury koszyka dóbr i usług, składających się na wskaźnik inflacji – mówi Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER.
Po pięciu kwartałach utrzymywania się powyżej 5 proc., dynamika polskiej gospodarki uległa w ostatnich miesiącach ubiegłego roku niewielkiemu spowolnieniu. Tendencja ta będzie kontynuowana w tym roku, choć jej nasilenie jest sporą niewiadomą - komentuje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Po listopadowym spadku PMI z 50,4 do 49,5 puntu, czyli do poziomu najniższego od września 2014 r., czyli od ponad czterech lat, grudzień przyniósł nasilenie się negatywnej tendencji – komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
Ostateczne dane GUS dotyczące inflacji okazały się nieco gorsze, niż wskazywano we wstępnym szacunku. Wyniosła ona w listopadzie 1,3 proc. Wiele wskazuje na to, że ceny nie wzrosną za bardzo także w grudniu, więc konsumenci skorzystają przed Świętami z inflacyjnego prezentu, tym bardziej że ta swego rodzaju promocja może niedługo się skończyć – ocenia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Wszystko wskazuje na to, że w tegoroczne święta pobijemy rekord wydatków konsumpcyjnych. Sprzyja temu doskonała sytuacja na rynku pracy, dynamiczny wzrost płac oraz niska inflacja. Humory mogą jednak psuć drogie paliwa oraz niektóre produkty żywnościowe - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Wrześniowy wskaźnik inflacji okazał się wyższy niż się spodziewano i wyższy niż wynikało to z wcześniejszego szybkiego szacunku GUS. Powszechnie oczekiwano znacznie łagodniejszego tempa wzrostu cen, co miało wynikać głównie z wysokiej bazy porównawczej z września ubiegłego roku, gdy inflacja sięgała 2,2 proc. Te rachuby pokrzyżowały jednak bardzo wysokie notowana ropy naftowej, które przełożyły się na 12 proc. wzrost cen paliw na stacjach (olej podrożał o 15,6 proc., a benzyna o 10,5 proc.) - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
W sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż rok wcześniej o 2 proc. Inflacja wciąż nie spuszcza więc z tonu. Choć w kolejnych miesiącach powinna być już nieco słabsza, będzie to jedynie efekt statystyczny, wynikający z wysokiego punktu odniesienia z 2017 r. - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
- Po sporym kwietniowym obniżeniu się tempa wzrostu, w maju sprzedaż detaliczna wróciła do zwyżkowej tendencji, obserwowanej już od kilku lat, ale jej dynamika nie była jednak tak wysoka, jak w pierwszych trzech miesiącach roku – komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
- W tym roku, wcześniej niż zazwyczaj, powracają niepokojące amatorów wanilii informacje o możliwym wzroście cen ulubionych przez nich przysmaków zawierających aromatyczny ekstrakt z tej rośliny. Ich obawy znów są uzasadnione, ale tylko częściowo z tego powodu. Pozostałe składniki do produkcji choćby popularnych lodów tanieją, a niektóre są wręcz darmowe, zaś decydujące o cenie bywają zwykle okoliczności zakupu i konsumpcji - Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Mimo wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedziele, w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 9,2 proc. Ostatnio tak silną zwyżkę zanotowano w styczniu ubiegłego roku, ale był to jedynie jednorazowy skok. Systematycznie z wyższą dynamiką sprzedaży mieliśmy do czynienia w okresie poprzedniego boomu gospodarczego z lat 2005-2008 - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gedra Broker.
Utrzymanie marcowego PMI dla polskiego przemysłu na poziomie identycznym jak miesiąc wcześniej, czyli 53,7 punktu, sugeruje wyhamowanie trwającej od stycznia tendencji spadkowej tego wskaźnika, ale nie przesądza jeszcze o jej zmianie - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
O wpływie światowych tendencji na krajowe ceny żywności mogliśmy się boleśnie przekonać w ostatnich kilkunastu miesiącach w przypadku masła i jaj, choć przykładów może być znacznie więcej. W styczniu liczony przez FAO indeks cen żywności spadł o prawie 3 proc. Wkrótce przekonamy się, czy ta tendencja dotrze także do nas i czy odczujemy ją w naszych portfelach - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gedra Broker.
Po kilku miesiącach wzrostu, wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu obniżył w styczniu swoją wartość z 55 do 54,6 punktu. Koniunktura i jej perspektywy wciąż pozostają dobre, ale coraz większym problemem staje się nadążanie z produkcją i terminowa realizacja dostaw, a także rosnąca presja cen surowców - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
Potwierdziły się wstępne szacunki GUS, mówiące o 2,5 proc. wzroście cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie. Tym samym po raz pierwszy od pięciu lat inflacja osiągnęła poziom określany przez NBP jako cel inflacyjny - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
Pod koniec listopada Ministerstwo Rozwoju podniosło prognozę eksportu na 2017 r. ze 198,7 mld euro do 200,9 mld euro, a prognozę importu ze 197,2 do 197,7 mld euro. Oznaczałoby to, że rok zakończy się sięgającą 3,2 mld euro nadwyżką w handlu zagranicznym, a więc tylko nieznacznie niższą niż w 2016 r., gdy wyniosła 3,9 mld euro - informuje Roman Przasnyski,
Główny Analityk Gerda Broker.
Po niewielkim wrześniowym spowolnieniu, październik przyniósł zdecydowany powrót ożywienia w przemyśle i budownictwie. Wciąż utrzymuje się bardzo wysoka dynamika sprzedaży detalicznej, potwierdzająca siłę konsumpcji, prawdopodobnie daleką jeszcze od wyczerpania potencjału - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker.
Zarówno przesądzona już kwestia wzrostu od początku 2018 r. minimalnego wynagrodzenia z 2000 do 2100 zł miesięcznie oraz stawki godzinowej z 13 do 13,7 zł, jak i będąca obecnie w fazie prac sejmowych ustawa o zakazie handlu w niedziele, będą mieć wpływ na działalność małych sklepów - uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
We wrześniu ceny żywności były wyższe niż rok wcześniej aż o 5 proc. To najmocniejszy wzrost od pięciu lat. Od grudnia dynamika tej tendencji będzie mniejsza, ale będzie to tylko efekt statystyczny, nie oznaczający końca drożyzny - informuje Roman Przasnyski
Główny Analityk Gerda Broker.
W pierwszym półroczu nakłady inwestycyjne w firmach zatrudniających od 50 do 249 osób były o prawie 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nadal jednak trwała zapaść w przedsiębiorstwach mniejszych, a wartość inwestycji w największych podmiotach gospodarczych zmniejszyła się o niemal 4 proc.
W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych - komentuje Roman Przasnyski,
Główny Analityk Gerda Broker.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 4,3 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 6 mln osób (licząc jedynie firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników). To wzrost nieco słabszy niż miesiąc wcześniej, jednak zgodny z oczekiwaniami analityków. W ciągu miesiąca w firmach przybyło 11,1 tys. osób, a w porównaniu do czerwca 2016 r. było ich więcej o 248,5 tys. - mówi Roman Przasnyski,
Główny Analityk Gerda Broker.
Po kwietniowym niewielkim spadku, spowodowanym efektami sezonowymi i mniejszą liczbą dni roboczych, w maju produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku, kontynuując trwającą od ponad roku pozytywną tendencję. Wszystko wskazuje jednak na to, że w drugim kwartale wkład przemysłu do dynamiki wzrostu gospodarczego nie będzie aż tak duży, jak w pierwszych trzech miesiącach roku, ale i tak pozostanie znaczący - komentuje Roman Przasnyski, Główny Analityk Gedra Broker.
Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu, w porównaniu do marca ubiegłego roku o 11,1 proc. To wynik znacznie lepszy niż wynikało z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i wyraźnie wyższy od oczekiwanej przez ekonomistów zwyżki o 7 proc. Po osłabieniu z lutego, dynamika aktywności w przemyśle wraca więc do wysokiego poziomu. Podobna dynamika poprzednio notowana była w grudniu 2010 r. Ostatnie wahania to w sporej mierze efekt różnic liczby dni roboczych w poszczególnych miesiącach, która spowodowała zadyszkę w lutym, a pomogła wynikom marcowym. Od drugiej połowy ubiegłego roku tendencja dynamiki produkcji jest wyraźnie wzrostowa i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się w kolejnych miesiącach, z dużym prawdopodobieństwem mocniejszego przyspieszenia - informuje Roman Przasnyski,
Główny Analityk Gerda Broker.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!