- Tegoroczne zbiory ziemniaka w Europie Zachodniej będą znacząco wyższe niż w roku ubiegłym. Według szacunków World Potato Markets zbiory ziemniaka w Niemczech w bieżącym roku wyniosą prawie 11 mln t i będą o ok. 2,1 mln t (ok. 24 proc.) większe niż w 2018 r.- czytamy w najnowszym Raporcie rolnym przygotowanym przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.
- Wg danych Eurostatu, w UE-28 w 2018 r., ziemniaki uprawiano na 1,7 mln ha, czyli na 1,6% wszystkich gruntów ornych UE. Zebrano 52 mln t ziemniaków, tj. o jedną trzecią (37,3%) mniej niż w 2000 r. i 16,4% mniej r/r. - informuje Karolina Załuska, analityk sektora rolno-spożywczego , BNP Paribas.
- Po ubiegłorocznym wzroście produkcji ziemniaków w zdecydowanej większości krajów UE, w roku bieżącym przewiduje się kilkuprocentowy spadek areału ich uprawy. Według wstępnych prognoz World Potato Markets powierzchnia uprawy ziemniaków w UE-28 może wynieść ok. 1673 tys. ha, tj. o 3,5% mniej niż w 2017 r., przy czym w krajach UE-15 przewiduje się ok. 2% spadek areału, a w UE-13 (tzw. nowych krajach członkowskich) areał ich uprawy ma być zmniejszony o ponad 6% - informuje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.
W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu, do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.
- W Europie Zachodniej, w głównych rejonach uprawy, z powodu niskich temperatur i deszczowej pogody, sadzenie ziemniaków w bieżącym roku jest znacznie opóźnione. W pierwszych tygodniach kwietnia jest spodziewany wzrost temperatury do 15-20 stopni Celcjusza. W tych warunkach, gdy gleba jest wychłodzona, rozpoczęcie wegetacji ziemniaków będzie przebiegać bardzo wolno - informuje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.
- Według organizacji producentów ziemniaków Północno-Zachodniej Europy (NEPG) zapasy ziemniaków są większe niż w poprzednim sezonie, jak również w odniesieniu do średniej pięcioletniej. Z powodu wzrostu areału o 6% i wyższych plonów o 11%, zbiory ziemniaków jadalnych w krajach NEPG (Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Wlk. Brytania) były o prawie 18% większe niż 2016 r. Stąd też jest znacząca nadwyżka podaży nad popytem, co wpływa na niskie ceny - informuje w raporcie Wiesław Dzwonkowski, ekspert IERiGŻ.
- Ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach są bardzo niskie, chociaż w ostatnich tygodniach zaobserwowano pierwsze symptomy nieznacznego ich wzrostu – informuje w Raporcie rolnym Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
- W Polsce ceny ziemniaków nadal są niskie, a ich poziom w dużym hurcie, w zależności od lokalizacji, jakości bulw i odmiany waha się w przedziale od 20 do 40 zł/dt. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków w okresie przedświątecznym wynosił 0,53 zł/kg, wobec 0,49 zł/kg w analogicznym okresie poprzedniego roku. Krajowe ziemniaki w Broniszach, podobnie jak przed miesiącem, osiągały cenę 0,40-0,55 zł/kg, w Poznaniu 0,47-0,67 zł/kg, w Lublinie 0,60 zł/kg, w Rzeszowie 0,60-0,80 zł/kg, we Wrocławiu 0,50 zł/kg i w Łodzi 0,33-0,67 zł/kg - informuje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.
Naturalne, niskoprzetworzone, bogate w składniki odżywcze i związki prozdrowotne – takie są ziemniaki polskiego pochodzenia. Jakie inne cenne właściwości kryją w sobie te produkty?
Urszula Somow, dietetyk i ekspert kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” przygląda im się z bliska i odkryć ich „super moce”.
Ceny ziemniaków do przetwórstwa na zachodnioeuropejskich rynkach do końca sezonu były wysokie i w końcu czerwca wynosiły ok. 250 euro/tonę. Obni- żyły się natomiast ceny ziemniaków konsumpcyjnych z ubiegłorocznych zbiorów, notowano też szybki spadek cen ziemniaków młodych pod wpływem zwiększonego areału upraw oraz plonów w krajach specjalizujących się w uprawie ziemniaków wczesnych (Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Belgii) - informują analitycy IERiGŻ w raporcie.
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizatorem kampanii jest Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych.
Z danych NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej), obejmującego: Niemcy, Francję, Holandię, Wielką Brytanię i Belgię, wynika, że areał uprawy ziemniaków jadalnych (bez sadzeniaków i skrobiowych) w tych krajach wyniesie w 2017 r. 572,5 tys. ha i będzie o 3,6% (o 20 tys. ha) większy niż w 2016 r., w odniesieniu do średniej z ostatnich pięciu lat będzie to wzrost o 7,2% - informują analitycy IERiGŻ w raporcie.
W ostatnich tygodniach na zachodnioeuropejskich rynkach ceny ziemniaków pozostają stabilne, a producenci koncentrują się na pracach polowych związanych z sadzeniem ziemniaków tym bardziej, że prognozy pogody zapowiadają na najbliższe tygodnie temperaturę w ciągu dnia nawet 20 ᵒC i niewielkie opady deszcze, co jest czynnikiem oczekiwanym po ubiegłorocznych znacznych niedoborach wilgoci w glebie, co skutkowało głębokim spadkiem plonów i zbiorów - informują analitycy IERiGŻ.
Wysokie ceny w poprzednim sezonie spowodowały wzrost areału uprawy ziemniaków w Europie Zachodniej i niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W całej UE powierzchnia uprawy ziemniaków w 2016 r. wyniosła 1,68 mln ha i była o 2 proc. większa niż w roku poprzednim - informują analitycy IERiGŻ w raporcie.
Ceny ziemniaków w Polsce pozostają niskie, ale w ostatnich tygodniach zanotowano ich niewielki wzrost. Na targowiskach średni poziom cen ziemniaków w końcu stycznia br. wyniósł 0,72 zł/kg, podczas gdy w końcu 2016 r. było to 0,69 zł/kg. Na rynkach hurtowych średni poziom cen ziemniaków w końcu roku wynosił 0,48 zł/kg, a na przełomie stycznia i lutego br. 0,56 zł/kg w wobec 0,76 zł/kg w analogicznym okresie 2016 r. i 0,40 zł/kg przed dwoma laty - informują eksperci IERiGŻ w raporcie.
Ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach utrzymują się na bardzo wysokich poziomach. W końcu stycznia w Belgii i Holandii skorygowano w dół wcześniejsze szacunki zbiorów ziemniaków. W Belgii ceny ziemniaków najpopularniejszych odmian (Bintje, Fontane i Chalanger) w ostatnich tygodniach utrzymały się na poziomie 250 euro/t, wobec 100-110 euro/t w analogicznym okresie poprzedniego roku i zaledwie 25-30 euro/t w styczniu 2015 r. - informują eksperci IERiGŻ.
Wysokie ceny w poprzednim sezonie spowodowały wzrost areału uprawy ziemniaków w Europie Zachodniej i niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W całej UE powierzchnia uprawy ziemniaków w 2016 r. wyniosła 1,68 mln ha i była o 2 proc. większa niż w roku poprzednim. Plony ziemniaków spadły w Europie Zachodniej, z kolei znaczący ich wzrost nastąpił w krajach środkowo europejskich - czytamy w analizie IERiGŻ.
- Wysokie ceny w poprzednim sezonie spowodowały wzrost areału uprawy ziemniaków w Europie Zachodniej i niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W całej UE powierzchnia uprawy ziemniaków w 2016 r. wyniosła 1,68 mln ha i była o 2 proc. większa niż w roku poprzednim - informuje IERiGŻ w raporcie.
Według danych Komisji Europejskiej (Mars Bulletin Vol 24 No 8) tegoroczne plony ziemniaków średnio w krajach Unii Europejskiej wzrosnąć mogą o 1,7% w stosunku do 2015 r. Zwiększenie plonowania sprzyjać będzie wzrostowi tegorocznych zbiorów w krajach Wspólnoty. Za wzrostem przemawiać będzie również większa powierzchnia upraw w wielu krajach UE. NEPG pod koniec czerwca br. wskazywało, że w 2016 r. powierzchnia upraw ziemniaków łącznie w Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Holandii oraz Belgii może być o blisko 5% wyższa r/r. – informuje Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
W Stanach Zjednoczonych wyhodowano największego ziemniaka na świecie. Jest wielkości naczepy ciężarówki, a ugotowanie go zajęłoby prawie trzy lata. Gigantyczne warzywo wyjechało w trasę, podczas której objedzie wiele stanów USA - informuje TVN 24.
Ostatnie tygodnie przyniosły dalszy wzrost cen ziemniaków w Europie Zachodniej. Zapowiedź cieplejszych dni, po okresie niskich temperatur, będzie sprzyjać wegetacji ziemniaków na wczesny zbiór, przyspieszy też sadzenie na tzw. główny zbiór. Zmniejszy też presję na wzrost cen ziemniaków z ubiegłorocznych zbiorów - informują eksperci IERiGŻ.
Komisja ds. rejestracji odmian ziemniaka, działająca przy Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego Rejestru nowych odmian ziemniaków: ośmiu jadalnych i jednej skrobiowej - informuje Dziennik Zachodni.
- Ceny ziemniaków w Polsce, mimo niskich zbiorów ubiegłorocznych są nadal relatywnie niskie, a w ostatnich tygodniach notuje się nawet ich spadek. Wprawdzie ziemniaki są znacząco droższe niż w poprzednim sezonie, ale w odniesieniu do średniej pięcioletniej aktualny poziom tych cen jest wyższy zaledwie od 2 proc. (w obrocie hurtowym) do 10 proc.
(na targowiskach) - informują eksperci IERiGŻ.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!