- Dane handlowe dla pierwszych miesięcy sez. 2020/21 (wrzesień-październik) wskazują na wciąż relatywnie niską dynamikę polskiego eksportu zagęszczonego soku jabłkowego. W kolejnych miesiącach możliwe jest przyspieszenie sprzedaży z uwagi na wzrost krajowej produkcji oraz większy popyt w Europie oraz w USA – mówi serwisowi sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert rynków rolnych banku PKO BP.
Początek sezonu 2020/2021 przyniósł wyraźny spadek eksportu polskiego zagęszczonego soku jabłkowego. Co przyniosą kolejne miesiące? Czy możemy liczyć na wzrosty? I jak na rynek wpłynie sytuacja w Chinach? Zapytaliśmy przetwórcę i analityka rynków rolnych.
Sfinalizowano sprzedaż 100% udziałów producenta zagęszczonych soków owocowych - spółki Appol przez chińskie przedsiębiorstwo SDIC Zhonglu Fruit Juice Co., Ltd. KPMG Deal Advisory w Polsce („KPMG Deal Advisory”) było doradcą finansowym właścicieli polskiej spółki.
- Sezon 2017/18 był jednym z trudniejszych w ostatnim 10-leciu. Bardzo wysokie ceny jabłek przemysłowych spowodowały, że nasi klienci zaczęli szukać alternatywy. Po raz kolejny koncentrat z Chin powrócił na europejski rynek - mówi Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.
- Przejęcie spółki Appol przez chińską Zhonglu Fruit Juice jest naturalnym zdobyciem przyczółka w naszym kraju i poza uzyskaniem wpływu na rynek zagęszczonego roku jabłkowego, daje bezpośredni wgląd w procesy produkcji sadowniczej, zbiory, kształtowanie cen. Rozszerza też możliwości współpracy handlowej i ekspansji Chin na rynek europejski - mówi serwisowi sadyogrody.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).
- Nasz główny konkurent (Chiny), zgromadził dosyć spore zapasy zagęszczonego soku jabłkowego z poprzednich lat, które teraz wysprzedaje po znacząco wyższych cenach. W związku z tym ceny naszego ZSJ również są wyższe i myślę, że takie się utrzymają – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).
- Polska i Ukraina mogą stać się dominującym graczem na rynku zagęszczonych soków jabłkowych. Już tak się dzieje. Największym graczem są oczywiście Chiny, ale tam rośnie sprzedaż i produkcja jabłek deserowych kosztem tych do przetwórstwa - mówi Taras Barszczowski, właściciel Grupy T.B. Fruit.
Nagły spadek cen skupu jabłek przemysłowych - nawet o kilkadziesiąt groszy za kilogram - jest niezrozumiały dla sadowników. Część z nich uważa, że taki ruch ze strony zakładów przetwórczych może być efektem zmowy cenowej i namawia do zaprzestania dostaw. O powody takiego stanu rzeczy serwis sadyogrody.pl zapytał Tomasza Iżewskiego, prezesa firmy przetwórczej Warwin z Warki.
Jak mówi Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas, Polska jest drugim, po Chinach, największym eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego na świecie. Szacuje się, że około 87% wyprodukowanego w Polsce ZSJ przeznaczana jest na eksport.
- Na rynek zagęszczonego soku jabłkowego wchodzą nowi gracze - Ukraina, Mołdawia, Uzbekistan czy Turcja. Kraje te oferują coraz większe ilości koncentratu po niższych cenach i oni mogą stanowić dla nas problem – mówi Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).
Śledząc wykres prezentujący strukturę polskiego eksportu do Białorusi, można zauważyć, że podczas gdy od połowy 2011 roku udział produktów rolno – spożywczych w tymże eksporcie regularnie spadał, po sierpniu 2014 roku zaliczył dosyć gwałtowny wzrost. Prawdziwość tezy, wedle której Białoruś ochoczo przyjęła rolę cichego pośrednika w eksporcie polskiej żywności do Rosji, potwierdza fakt, że i ten kraj został w październiku 2014 roku objęty częściowym embargiem - czytamy w raporcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Według informacji Foodnews, produkcja zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) w Chinach w sezonie 2016/2017 może nie przekroczyć poziomu 500 tys. t (szacunki zaprezentowane na konferencji China Juice 2016), i może być niższa niż w sezonie poprzednim, kiedy wyprodukowano tam 514 tys. t koncentratu soku z jabłek – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
- Z danych Eurostat wynika, że w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2015/2016 (lipiec 2015 - maj 2016) sprzedaż zagraniczna zagęszczonego soku jabłkowego z Polski wyniosła niespełna 240 tys. t i była o 17 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem - informuje Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
- Ceny jabłek przemysłowych już są na niskim poziomie, więc raczej większego spadku nie należy się spodziewać. Niemniej jednak w Polsce istnieją jeszcze bardzo duże zapasy niezakontraktowanego soku zagęszczonego wyprodukowanego w zeszłym sezonie – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Tomasz Iżewski, prezes firmy Warwin SA.
- Dostępne dane handlowe za pierwsze cztery miesiące bieżącego sezonu 2015/16 (sierpień-grudzień 2015 r.) wskazują na wyraźny spadek eksportu koncentratu jabłkowego z Polski w porównaniu do tego samego okresu w 2014 r. - mówi Anna Kitala, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w pierwszych 4 miesiącach sezonu 2015/2016 (lipiec-październik) zmniejszył się o 9% do 84 tys. t. W największym stopniu na spadek sprzedaży zagranicznej wpłynął znacznie mniejszy eksport do Kanady (-2 tys. t), a także do Rosji. Mniejszą dynamikę w ostatnich miesiącach wykazuje również eksport do Stanów Zjednoczonych – informuje Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
- Przetwórcy jabłek w Polsce mogą mieć trudności z utrzymaniem zdobytych w ubiegłym sezonie nowych rynków, z uwagi na wyższą cenę zagęszczonego soku jabłkowego w obecnym sezonie. - Ceny skupu jabłek są ponad dwa razy wyższe, niż w roku ubiegłym, także cena soku również będzie dwa razy wyższa - powiedział Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, podczas debaty „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartość produktu”.
- W sezonie 2015/16 ceny zagęszczonego soku z jabłek będą wyższe niż w ubiegłym, kiedy to utrzymywały się na średnich poziomach około 0,9 euro/kg. Szacuję, że średnio zagęszczony sok w tym roku będzie kosztował 1,1 euro/kg. Teraz są dosyć wysokie ceny, ale w momencie kiedy kontrahenci odbudują zapasy, mogą spaść – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS).
- Nie ma mowy o żadnej wyższości koncentratu polskiego czy europejskiego nad chińskim. To jest ustandaryzowany produkt. Różna jest kwasowość ale widać, że firmy są bardzo elastyczne jeśli chodzi o specyfikacje - mówi w wywiadzie z www.sadyogrody.pl, Piotr Podoba, prezes zarządu Döhler Sp. z o.o.
W drugiej połowie 2014 r. eksport zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) z Polski wykazywał silną dynamikę wzrostową na rynkach poza UE. Według danych Eurostatu od lipca do października 2014 r. jego wolumen zwiększył się 6,6-krotnie do 9,7 tys. t, podczas gdy do UE-28 odnotował 9% spadek. Szczególnie istotne znaczenie w zwiększaniu eksportu z Polski do krajów nieunijnych miał znaczny przyrost wywozu do Federacji Rosyjskiej, widoczny szczególnie w czwartym kwartale 2014 r. Łącznie w październiku i listopadzie 2014 r. wywóz ZSJ do Rosji wyniósł 10,1 tys. t, tj. o 10 tys. t więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem - wskazują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.
Zwiększenie spożycia soków jabłkowych to dobry sposób na zagospodarowanie w Polsce nadpodaży jabłek z powodu embarga w Rosji. Gdyby podwoić spożycie tylko soków i nektarów z jabłek, to potrzebowalibyśmy na ten cel dodatkowo około 140 tys. ton jabłek, a to już spora ilość do zagospodarowania - podaje Krajowa Unia Producentów Soków.
Sadownicy skarżą się na skandalicznie niskie ceny skupu jabłek przemysłowych, które na punktach skupów owoców wynoszą już nawet 10 groszy/kg. Ale lepiej nie jest także na rynku zagęszczonego soku jabłkowego, którego ceny na europejskim rynku spadły prawie o połowę w ciągu zaledwie pół roku.
Polska jest największym eksporterem jabłek na świecie, a nasze jabłka są znane ze swojej wysokiej jakości. Jednak potencjał polskich jabłek nie jest w pełni wykorzystywany. Zdaniem ekspertów można to zmienić dzięki dynamicznie rozwijającej się kategorii produktowej, jaką jest polski cydr.
Ceny koncentratu jabłkowego na rynkach europejskich wykazują dalsze tendencje do spadków. Według notowań Foodnews cena ZSJ z Polski w drugiej połowie stycznia br. zmniejszyła się do poziomu z 1,30 euro/kg do 1,10 euro/kg. Informacje portalu mówią nawet o cenie 1 euro/kg (1,36 USD/kg) za kilogram koncentratu z Polski. Biorąc pod uwagę notowania historyczne cen dla stycznia, byłby to najniższy poziom od zarejestrowanego w 2010 roku - podali analitycy Banku BGŻ.
Na początku drugiej połowy sierpnia br. (20.08) cena kilograma zagęszczonego soku jabłkowego wynosiła 1,55 euro (Rotterdam) wobec 1,50 euro w analogicznym okresie 2011 roku, co oznacza nieznaczny wzrost o 3,3 proc. (dane Foodnews) w danym okresie. Obecne dość wysokie ceny są rezultatem utrzymującej się niskiej podaży koncentratu - podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.
Właściciel 100 proc. akcji jasielskiej wytwórni pektyny - Agencja Rozwoju Przemysłu - od 17.12.2010 roku prowadzi z rynkiem wstępne rozmowy na temat prywatyzacji spółki Pektowin. Przyszły inwestor ma wspierać rozwój firmy, by produkcja polskiej pektyny była nadal rozwijana.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!