Według Międzynarodowej Agencji Energii potencjał poprawy efektywności energetycznej w przemyśle energochłonnym szacowany jest na poziomie 18-26%. To realne oszczędności na wyciągnięcie ręki, po które przemysł może sięgnąć. Jak to zrobić i od czego zacząć? Z uwagi na to, że proces produkcyjny w zakładach przemysłowych jest dość złożony, na początek niezwykle istotna jest analiza stanu aktualnego oraz identyfikacja kluczowych obszarów do poprawy, czyli audyt energetyczny (więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim numerze). Zakładając, że ten etap mamy za sobą, pora na krok drugi, czyli realizację przez firmę ESCO (Energy Service Company) zaleceń audytu.

Realizacja zorientowana na efekt

Kompleksowość, która wyróżnia projekty realizowane przez firmę ESCO oznacza wykonanie szeregu działań w ramach inwestycji: od projektu, po budowę i finansowanie, a nawet utrzymanie i zarządzanie określoną infrastrukturą. Dzięki wiedzy pozyskanej w trakcie audytu energetycznego firma ESCO jest w stanie przygotować wachlarz działań odpowiadających na oczekiwania oraz wymagania danego przedsiębiorstwa. Bazuje przy tym na najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych, pamiętając o jednoczesnym zachowaniu najlepszego stosunku jakości, ceny i oczekiwanych rezultatów.

Projektom realizowanym przez firmę ESCO przyświeca idea koordynacji wszystkich działań i podwykonawców przez jeden podmiot, dzięki czemu projekt jest zorientowany przede wszystkim na efekt, a prace przebiegają sprawnie. Dotyczy to wszystkich proponowanych przez firmę ESCO rozwiązań, jak: głęboka termomodernizacja, energooszczędne oświetlenie, źródła OZE, kogeneracja, trigeneracja (ciepło-energia elektryczna-chłód), system zarządzania energią czy rozwiązania pozwalające na zagospodarowanie ciepła odpadowego.

Spłata z oszczędności

Wymienione inwestycje często wiążą się z dużymi nakładami i sporym obciążeniem dla budżetu zakładu, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ESCO - współpraca pozwala uniknąć problemu, poprzez zastosowanie formuły ESCO, która zakłada, że wydatki na inwestycje są spłacane przez przedsiębiorstwo z dodatkowych środków, jakie znalazły się w jego budżecie, dzięki wdrożeniu rozwiązań przynoszących oszczędności energii. Warto pamiętać, że wartość tych oszczędności jest zagwarantowana w umowie.