Handel produktami rolno-spożywczymi przenosi się na Giełdę
Giełdowy Rynek Rolny (znany również jako Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) został uruchomiony na początku 2020 roku w ramach projektu „Platforma Żywnościowa”. Jest to wspólne przedsięwzięcie Konsorcjum Grupy Kapitałowej GPW oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Dzięki temu rozwiązaniu uczestnicy sektora rolnego zyskali nowe możliwości handlu, a ich produkty, które spełniają standardy jakościowe określone przez Towarową Giełdę Energii, stanowią wyodrębniony segment obrotu towarami dedykowanymi dla polskiego rynku rolno-spożywczego.
Pszenica, żyto i kukurydza na Giełdzie
Działalność Towarowej Giełdy Energii dotychczas koncentrowała się na prowadzeniu hurtowego obrotu energią i gazem. W marcu 2020 r. na Giełdzie zafunkcjonował rynek rolny. W pierwszej kolejności przedmiotem handlu była pszenica, w lipcu żyto, natomiast w grudniu ubiegłego roku - kukurydza. Uczestnicy rynku mogą zawierać transakcje w formule rynku kasowego w dwóch równolegle prowadzonych systemach, tj. systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcji. Oznacza to, że zawarte transakcje są wykonywane natychmiastowo.
W najbliższym czasie TGE planuje rozszerzyć ofertę na rynku rolnym o rzepak, a w dalszej perspektywie zagęszczony sok jabłkowy, odtłuszczone mleko w proszku, cukier i półtusze wieprzowe.
Bezpieczeństwo obrotu oraz gwarancja rozliczeń
Giełda, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie rynkowe, ustala warunki uczestnictwa, warunki zawierania transakcji oraz sposób ich realizacji. Rozliczenia finansowe prowadzone są przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych, która jest spółką zależną TGE. Giełda wraz z Izbą zapewniają bezpieczeństwo zawierania transakcji, gwarancję rozliczeń oraz transparentne i jednakowe zasady dla wszystkich uczestników.
System kursu jednolitego polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych magazynach. Notowania odbywają się w środy, a wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane są po jednym kursie. Z kolei system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał.
Magazyny autoryzowane i domy maklerskie
Podstawą działania Giełdowego Rynku Rolnego jest System Magazynów Autoryzowanych
(SMA). Obecnie działają 39 autoryzowane magazyny, a ich liczba stale rośnie na skutek przyłączania się do projektu kolejnych uczestników polskiego rynku handlu zbożem. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką jakość przechowywanego towaru.
Na Giełdzie można zawierać transakcje bezpośrednio jako Członek Giełdy lub za pośrednictwem domu maklerskiego. W pierwszym przypadku – należy spełniać warunki uzyskania członkostwa wynikające z ustawy o giełdach towarowych, w drugim – należy zawrzeć z domem maklerskim umowę o prowadzenie rachunku towarów giełdowych.
Do działania na Giełdzie dopuszczone zostały 3 domy maklerskie tj. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., PGE Dom Maklerski S.A., Noble Securities S.A.
Jak zostać uczestnikiem obrotu giełdowego