Komisja Nadzoru Finansowego: Słabo chronimy nasze konta przed hakerami
Poczucie bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej usypia czujność jej użytkowników. Aż 68 proc. korzystających z tego kanału nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do panelu bankowego – wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie KNF.
- Autor: portalspozywczy.pl/KNF
- Data: 14-01-2016, 18:43

Logując się do panelu bankowego klienci najczęściej korzystają z komputera przenośnego – na to urządzenie wskazało 79 proc. użytkowników. Do operacji w internecie używane są też komputery stacjonarne (28 proc.). Rzadziej wykorzystywane do logowania są urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe (21 proc.) i tablety (5 proc.).
Bankowość elektroniczna w ocenie ankietowanych wydaje się być rozwiązaniem bezpiecznym. Ponad 90 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zostało ofiarą cyberataków. Z taką formą próby przestępstwa świadomie spotkało się od 1 do 5 proc.
Użytkownicy bankowości elektronicznej najczęściej wskazywali na przypadki otrzymywania fałszywej wiadomości z odnośnikiem do strony udającej bankową, na której wpisuje się dane do logowania oraz próby zainfekowania komputera wirusem, który może przejąć kontrolę nad dostępem do rachunku bankowego.
Wyniki badania pokazują jednak, że brak negatywnych doświadczeń lub świadomości ich wystąpienia, usypiają czujność użytkowników bankowości elektronicznej.
Z badania wynika, że 68 proc. korzystających z tego kanału nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do panelu bankowego, 55 proc. nie wpisuje ręcznie numeru rachunku wykonując przelew internetowy, a połowa badanych nie przegląda na bieżąco historii rachunku pod kątem podejrzanych transakcji.
Nieco ponad połowa zainstalowała i aktualizuje na bieżąco programy antywirusowe, które może uchronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem.
Obecnie trwa druga odsłona kampanii „Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci”, w której Urząd KNF przypomina o świadomym korzystaniu z bankowości elektronicznej.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Polacy mogą na dobre ograniczyć wizyty w bankach pod wpływem pandemii
-
Facebook wprowadza nowe narzędzia ograniczające szkodliwe treści i dezinformację
-
GPW zawiesza obrót akcjami ZM Henryk Kania
-
KNF nałożyła 10 mln zł kar na Alior Bank
-
Polacy otwarci na usługi finansowe oferowane przez firmy technologiczne (badanie)
-
Amazon rozważa wejście w usługi z sektora bankowości
-
GPW wyklucza z obrotu akcje Graala
-
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Sfinksa
-
ING stworzył platformę handlowo-aukcyjną dla firm
-
Emperia, Eurocash i Bomi ukarane przez Komisję Nadzoru Finansowego
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (1)
jak się ma w dobrym banku to się nie ma o co martwić. mam konto getin up i do tej pory wszystko było ok jeśli chodzi o płatności i obsługę finansową. a płacę kartą w sklepach i przez neta.
Odpowiedz