Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Przemysł i rynek opakowań w Polsce w ujęciu makro

 • www.wdp.com.pl
 • Autor: Wacław Wasiak
 • Data: 14-04-2011, 11:23
Przemysł opakowań w Polsce

Opisując polski przemysł opakowań, powinniśmy wziąć pod uwagę firmy "pracujące" na potrzeby rynku opakowań obejmującego: materiały opakowaniowe, opakowania, maszyny i urządzenia do produkcji opakowań oraz do pakowania, materiały i środki pomocnicze, zakłady poligraficzne oraz inne świadczące usługi opakowaniowe lub obsługujące tak zdefiniowany przemysł opakowań.

Aktualnie w Polsce na przemysł opakowań składa się ok. 4,3 tys. liczących się na rynku firm. Wśród tej liczby ok. 2,3 tys. to producenci, ok. 1,2 tys. to firmy świadczące usługi opakowaniowe lub obsługujące przemysł opakowań i ok. 800 to firmy zajmujące się dystrybucją.

W tak określonym przemyśle opakowań zatrudnionych jest ok. 200 tys. osób. Branża opakowań "wypracowuje" ok. 2% PKB.

Specyfiką polskiego przemysłu opakowań jest stosunkowo wysoki stopień koncentracji produkcji. O czym świadczy fakt, iż z liczby 2,3 tys. producentów niecałe 300 zaspokaja w 70% potrzeby krajowego rynku opakowań.

Jest to rezultatem głębokiej restrukturyzacji polskiej gospodarki charakteryzującej się radykalnymi przekształceniami własnościowymi z udziałem zagranicznych inwestorów strategicznych, reprezentujących duże koncerny i grupy kapitałowe. Dotyczy to w szczególności producentów opakowań z metalu oraz papieru i tektury falistej. W mniejszym stopniu producentów opakowań ze szkła i tworzyw sztucznych.

W tabeli 1 oraz na rys. 1 pokazano strukturę przemysłu opakowań uwzględniającą liczbę firm produkujących na rynku opakowań i świadczących usługi opakowaniowe w ramach poszczególnych segmentów, jak: gotowe opakowania, materiały opakowaniowe, maszyny, surowce itp.

Najwięcej firm (1150) produkuje opakowania z tworzyw sztucznych. Na drugim miejscu (850 firm) - to producenci opakowań z papieru i tektury. Więcej informacji o asortymentowej strukturze przemysłu produkcyjnego zawarto w tabeli 2 oraz na rys. 2.

Polski przemysł opakowań, jego struktura i tempo rozwoju były i są ściśle powiązane ze stanem i strukturą rynku opakowań.

Po trudnych latach spadku konsumpcji (lata osiemdziesiąte) oraz początku transformacji gospodarczej obserwujemy od 1995 r. ogólne wyraźne ożywienie rynku.

Rośnie zatem zapotrzebowanie także na opakowania. Rozpoczyna się dobry okres dla przemysłu opakowań. Zresztą takie perspektywy widziały międzynarodowe koncerny i grupy kapitałowe, kierując swój potencjał produkcyjny do Polski.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • branża 2015-12-07 14:25:35

  W artykule są odwołania do tabel i rysunków których nie ma w treści. Może ktoś się obudzi i sprawdzi co publikuje

  Odpowiedz
 • andzia 2016-02-23 10:06:31

  moze ktos doda tabele ;-)

  Odpowiedz
Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!