Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Wywiad z dyrektorem IERiGŻ: Myśleć na lata wprzód

  • Autor: Jan Bazyl Lipszyc
  • Data: 19-02-2010, 10:47
O tym, czego potrzeba polskiemu rolnictwu, o jego współpracy z przetwórcami żywności, o eksporcie i konsolidacji z profesorem Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc.
Wywiad z dyrektorem IERiGŻ: Myśleć na lata wprzód

- Jakie jest dziś, pięć lat po wejściu do Unii, polskie rolnictwo w porównaniu z zachodnioeuropejskim?

- Ono jest przede wszystkim bardzo zróżnicowane. Nie ma jednego rolnictwa. Kiedy pytają mnie, ile jest gospodarstw rolnych w Polsce, odpowiadam - nie wiem. W roczniku statystycznym są dwa miliony gospodarstw - to są ci, którzy mają akty własności i powyżej hektara ziemi. Po dopłaty bezpośrednie z Unii zgłasza się co roku około półtora miliona rolników. Oni nie muszą niczego sprzedawać na rynek, wystarczy, że mają ziemię niezapuszczoną. Z rynkiem jest związanych siedemset tysięcy gospodarstw, a konkurencyjnych, mających przed sobą przyszłość, jest trzysta, czterysta tysięcy.

Zupełnie inna jest sytuacja dochodowa rolników, jeśli liczy się średnią dla dwóch milionów gospodarstw, a inna tych siedmiuset czy czterystu tysięcy. Dobierając odpowiednio przykłady, można więc udowodnić każdą tezę dotyczącą stanu polskiego rolnictwa.

Dalsza część artykułu (90%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (6)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ciekawy 2010-02-20 22:54:06

    Cytat \"W instytucie przygotowujemy od czasu do czasu strategie dla poszczególnych branż\". To ciekawe... A czy można zobaczyć takie strategie opracowane przez IERiGŻ przynajmniej dla dwóch branż, albo dla jednej ?

    Odpowiedz
  • Życzliwy 2010-02-20 22:57:19

    Panie Profesorze, jesli nie można uzyskać wspólnego stanowiska od organizacji branżowych, to może zapytać każdą z nich o stanowisko i opracować własne wnioski ? Np może dla ministra rolnictwa , np w sprawie sektora wieprzowiny?

    Odpowiedz
  • Zmartwiony 2010-02-20 23:06:00

    \"O dochodowości w rolnictwie decydują relacje między czynnikami wytwórczymi - ziemią, kapitałem i pracą\". Panie Profesorze jest jeszcze tzw wiedza, technologia o czym administracja w Polsce, w rolnictwie nie wie/nie chce wiedzieć.

    Odpowiedz
  • Czarna Żmija 2010-02-21 14:18:54

    Dużo BARDZO CIEKAWYCH RZECZY mówi tu Pan Profesor. Trudno się w większości z nimi nie zgodzić. Ale będąc urodzonym malkontentem powiem: sprawdzam! I śladem niżej podpisanego Ciekawego poproszę o wgląd choćby do jednej ze wspomianych opracowanych branż! Wtedy uwierzę iż w tym kraju ktoś myśli.

    Odpowiedz
  • rolnik 2010-02-21 16:01:14

    Kiedy słyszę podatek dochodowy dla rolników to mówię żonie -tylko rozwód nas uratuje a synom odradzam legalizację związków.

    Odpowiedz
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!