Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

1 marca złoty umacniał się wobec głównych walut

  • Autor: PAP
  • Data: 01-03-2016, 17:32
Polska waluta podczas wtorkowej sesji umacniała się wobec głównych walut; na wycenę złotego wpłynął głównie pozytywny odczyt PMI dla przemysłu za luty - wskazują analitycy walutowi. O godz. 16.30 euro kosztowało 4,33 zł, a dolar i frank szwajcarski 4 zł.

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski podkreślił, że we wtorek kurs EUR/PLN spadł do nienotowanego od początku roku poziomu 4,33.

"Polską walutę wsparł odczyt indeksu PMI dla przemysłu za luty, który nieoczekiwanie wzrósł do poziomu 52,8 pkt. Co ważne, indeks wywindowała składowa nowych zamówień, która wzrosła najsilniej od lipca. Sugeruje to, że kolejne miesiące mogą przynieść dalszą poprawę w przemyśle" - dodał.

Zajkowski ocenił, że pozytywnie na wartość złotego wciąż wpływają oczekiwania na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej przez EBC, po tym jak wczoraj mocno rozczarowały dane o inflacji w strefie euro, a dziś spadek zaliczył indeks PMI dla przemysłu.

Ekspert zauważa jednak, że na rynek powróciło znowu ryzyko polityczne związane z przygotowywaną dla rządu opinią Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym. "Jeżeli rząd dalej sugerował będzie, że opinia Komisji nie jest wiążąca i nie trzeba się do niej stosować, na temat Polski prawdopodobnie znów powróci negatywna prasa, co odstraszać powinno inwestorów zagranicznych i stawiać pod lekką presją notowania złotego. Po ostatnim umocnieniu możliwa jest lekka korekta i wzrost kursu EUR/PLN do 4,35" - podkreślił.

Podobnie wtorkową sesję ocenił analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowisko Konrad Ryczko, który dodał, że na poprawę wyceny polskiej waluty oprócz dobrego odczytu PMI wpływ miały też poniedziałkowe dane dot. PKB za czwarty kwartał (3,9 proc. r/r).

"Dodatkowo poniedziałkowe dane dot. inflacji w Strefie Euro (-0,2 proc.) podtrzymuje oczekiwania rynkowe co do dalszego luzowania EBC w trakcie marcowego posiedzenia. Inwestorzy czekają obecnie na dalsze ruchy ze strony banków centralnych (FED, EBC oraz PBOC) i w dużej mierze to czynniki zewnętrzne będą obecnie decydowały o kontynuacji trendu wzrostowego na PLN" - ocenił ekspert.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!