Starając się odpowiedzieć na to pytanie, prześledziliśmy kilka publikacji analityków na międzynarodowym portalu foodnavigator.com. Wyłuskaliśmy najważniejsze z trendów zapowiadanych na 2018 rok.

1. Start-upy i młode firmy rozpoczną rewolucję

W ubiegłym roku AT Kearney opublikował badania, z których wynika, że wzrost sprzedaży 25 największych firm spożywczych w USA wynosi 2% rocznie, a w przypadku "zwinnych" start-up’ów żywieniowych jest to około 15% rocznie. Zdaniem ekspertów, start-upy mają odwagę, nie boją się i podejmują wyzwania. Firmy spożywczy także muszą nauczyć się reagować na zachodzące bardzo szybko zmiany. 

Jak wynika z danych Euromonitor Int., mniejsi lokalni gracze i start-upy prawdopodobnie zapewnią szybsze tempo innowacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy - kradnąc udziały znanych marek. Innowacje będą dotyczyć w szczególności produktów opartych na białkach roślinnych, spersonalizowanego żywienia i e-commerce.

Zdaniem ekspertów, dynamika zmian doprowadzi do zwiększenia współpracy między dużym biznesem, sprawnymi start-upami i środowiskiem akademickim.

2. Żywność a medycyna 

Producenci żywności będą musieli sprostać podwójnemu wyzwaniu związanemu z wyżywieniem rosnącej i starzejącej się populacji, przy jednoczesnym zareagowaniu na rosnącą liczbę chorób, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2. To powoduje, że rośnie świadomość związku pomiędzy zdrowiem, starzeniem się i dietą. Przy rosnącej presji konsumenckiej i regulacyjnej, sektor spożywczy prawdopodobnie zareaguje, koncentrując swoją innowacyjność na dostarczaniu produktów ze zmniejszoną ilością tłuszczów, cukrów, soli oraz wzbogaconych witaminami i składnikami mineralnymi. Jedzenie ma się stać środkiem do osiągnięcia zdrowia i dobrego samopoczucia.

3. Reformulacja produktów spożywczych

Europejscy regulatorzy przyjmują bardziej restrykcyjne podejście do konsumpcji cukru. Poszczególne kraje wprowadzają podatki cukrowe.

Poprawa dostępu do informacji na temat odżywiania i funkcjonalności produktów spożywczych skłania firmy myślące przyszłościowo do analizy tego, jak można zmieniać produkty w celu wspierania zdrowia konsumentów. Prawdziwym wyzwaniem dla firm reformulujących swoje produkty będzie zachowanie smaku i jakości żywności przy jednoczesnym eliminowaniu szkodliwych składników. Smak nie może być poświęcony na ołtarzu przeformułowania.

Wygląda na to, że w nadchodzącym roku przemysł spożywczy będzie nadal opracowywać nowe i innowacyjne składniki, które dostarczą ciekawych doznań sensorycznych.

4. Weganizm jest trendy

W dużej mierze dzięki pragnieniu konsumentów, aby żyć zdrowiej, bardziej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, możemy spodziewać się, że w 2018 r. będą nadal wzrastać tendencje w zakresie ograniczania spożycia mięsa. W 2017 r. nastąpił znaczny wzrost liczby "exitarian" - osób spożywających mniej produktów zwierzęcych. Co ciekawe, dane sugerują, że konsumenci również podejmują trudniejsze przejście na dietę wegańską. Według badań GlobalData, w pierwszym kwartale 2017 r. 3% brytyjskiej populacji określiło się jako wegańska, w porównaniu z zaledwie 0,8% w 2014 r.

Zdaniem analityków, zarówno rosnąca liczba wegan, jak i moda na potrawy bezmięsne spowoduje wzrost liczy tego typu produktów - w sklepach oraz w lokalach gastronomicznych. Weganizm jest obecnie postrzegany jako modny styl życia, więc tego typu produkty przyciągają uwagę coraz większe grupy konsumentów.

5. Digitalizacja i technologie 

Digitalizacja oznacza, że ​​konsumenci oczekują szczegółowych informacji na temat pozyskiwania składników i procesów produkcyjnych. Chcą wiedzieć, skąd pochodzi żywność, kto ją wyprodukował i jak.

Inne technologiczne trendy to także personalizacja produktów (produkty dopasowane do szczególnych potrzeb konsumentów - uprawiających sport, rodziców, mężczyzn pracujących przy biurku etc.).

Technologie opanowują także sektor handlowy, co wymusi rozwój e-commerce czy płatności mobilnych.