Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

5000 sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 22-01-2013, 12:39
16 kwietnia 1991 r. na GPW odbyła się pierwsza sesja giełdowa, na której zadebiutowało pięć spółek o łącznej kapitalizacji wynoszącej 45 mln zł. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót wyniósł 1 990 zł (2 tys. USD). To wydarzenie zapoczątkowało rozwój rynku kapitałowego w Polsce. We wtorek, 22 stycznia odbywa się na GPW 5000 sesja.

Obecnie warszawska giełda prowadzi i nadzoruje obrót w ramach jednego z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. Według danych na 21 stycznia, na Głównym Rynku GPW notowanych jest 439 spółek, w tym 43 spółki zagraniczne, o łącznej kapitalizacji przekraczającej 765 mld zł. Po 22 latach istnienia warszawskiej giełdy kapitalizacja spółek krajowych wynosi 537,3 mld zł. Od 1. sesji giełdowej wartość indeksu WIG wzrosła z 1 tys. do 47,9 tys. punktów.

Główne indeksy GPW odnotowały dotychczas najwyższe wartości w 2007 r., który był również rokiem o największej liczbie debiutów na Głównym Rynku. Sesja o najwyższych obrotach akcjami odbyła się 12 maja 2010 r., gdy wartość obrotów przekroczyła 3,3 mld zł, z czego 2,5 mld zł przypadło na debiutującą w tym dniu spółkę PZU. PZU nadal jest spółką, na której akcjach odnotowano najwyższe obroty na jednej sesji w dotychczasowej historii GPW.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!