Przeczytaj także: 30 najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej i handlowej w 2020 roku

1. Z początkiem 2020 roku nastąpiły duże zmiany w Mlekpolu. Odwołany został dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej Jan Zawadzki, który swoją funkcję sprawował kilkanaście lat. Nowym przewodniczącym został Sławomir Przytuła, który zapowiada konkretne zmiany. Kilka dni później ogłoszono zmiany w innej dużej mleczarni. W dniu 28 stycznia 2020 odwołany ze swej funkcji został Przewodniczący Rady Nadzorczej OSM Włoszczowa Pan Michał Matuszczyk. Jego miejsce zajął Tadeusz Konieczny.

2. Marek Moczulski, były prezes Grupy Bakalland, z początkiem roku realizuje się zawodowo w spółce Unitop z Łodzi – która jest producentem sezamków i chałwy. Powierzono mu zadanie wprowadzenia zmian organizacyjnych w firmie Unitop oraz rozwoju brandów w kraju i zagranicą. 

3. W II kwartale 2020 roku nowego prezesa zyskała Grupa SuperDrob. Na to stanowisko został wybrany dotychczasowy wiceprezes Marcin Świąć. Dotychczasowy prezes César Lipka, został przewodniczącym rady nadzorczej SuperDrob, będzie także rozwijał nowe projekty spożywcze w spółce CPF Poland. To nie koniec zmian w grupie SuperDrob. Skład zarządu został powiększony o Jagnę Stanecką, odpowiedzialną dotychczas za kwestie księgowo-ekonomiczne jako dyrektor ds. finansowych. Piotr Grzonkowski, poprzednio członek zarządu ds. ekonomiczno-finansowych (CFO) oraz osoba odpowiedzialna za budowę pierwszej wytwórni pasz w Łukowie, pełni teraz funkcję członka zarządu ds. rozwoju i agro w SuperDrob SA, sprawując jednocześnie funkcję prezesa zarządu w spółce ŁukPasz. Jarosław Kowalewski, dotychczas członek zarządu ds. strategii i rozwoju, zajmuje się teraz obszarem żywności dla zwierząt (petfood) na stanowisku prezesa zarządu w spółce PetRepublic, wychodząc z zarządu SuperDrob.

4. 30. czerwca br. odbyło się Walne Zgromadzenie członków Polskiej Izby Mleka, podczas którego wybrano nowy zarząd tej organizacji. Po 12 latach i maksymalnej ilości kadencji, ze stanowiska Prezesa odszedł Edmund Borawski. Wybrano nowy zarząd, w którego skład weszli: Zbigniew Kalinowski, OSM Piątnica; Dariusz Sapiński, Mlekovita; Grzegorz Gańko, OSM Sierpc; Edward Bajko, SM Spomlek; Peter Knauer, Hochland; Paweł Pasternak, Mlekpol; Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura. Prezesem wybrano Edwarda Bajko.

5. Grzegorz Puda został nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa. Zootechnik, opisywany jako "miłośnik zwierząt działający na ich rzecz w sejmowym zespole", był sprawozdawcą projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grzegorz Puda zastąpi na stanowisku szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który nie poparł w głosowaniu ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem po wielu sporach i sprzecznych opiniach polityków, naukowców i biznesu, postanowiono stworzyć nowy projekt tzw. "piątki dla zwierząt". Jednak na razie nie znane są założenia nowej ustawy.

6. W IV kwartale nowym dyrektorem zarządzającym i prezesem zarządu Carlsberg Polska został z dniem 2 listopada mianowany Mieszko Musiał, dotychczasowy wiceprezes ds. sprzedaży. Zastąpił on na tym stanowisku Paula Davies’a, który sprawował tę funkcję od 2019 roku i obecnie został powołany na stanowisko dyrektora zarządzającego Carlsberg Marston’s Brewing Company w Wielkiej Brytanii. Tymczasem Tomasz Bławat, który do 2019 roku był prezesem Carlsberg Polska, a od 1 stycznia 2019 roku piastował stanowisko prezesa zarządu Carlsberg Wielka Brytania, odchodzi z Grupy Carlsberg.

7. Andrzej Łopacki został nowym prezesem Fabryki Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. Związany ze spółką od 2015 roku. Od czerwca 2020 r. pełnił funkcję Członka Zarządu Fabryki Cukierków Pszczółka Sp. z o.o.