Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Andrzej Gantner, PFPŻ - obszerny wywiad na temat strategii eksportu polskiej żywności

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 09-08-2017, 11:29
O tym, że zamiast CETA powinniśmy obawiać się Brexitu, o zabójczej dla polskiego przemysłu drodze protekcjonizmu oraz o tym, że w eksporcie żywności, podobnie jak na wojnie, kluczem do sukcesu jest nie waleczność, a posiadanie solidnego zaplecza - w obszernym wywiadzie dla portalspozywczy.pl opowiada Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Andrzej Gantner, PFPŻ - obszerny wywiad na temat strategii eksportu polskiej żywności
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, fot. PTWP

Portalspozywczy.pl: W dyskusji na temat CETA w Polsce wciąż stykamy się ze skrajnie różnymi opiniami. Pan dostrzega w tym porozumieniu więcej szans czy zagrożeń?

Andrzej Gantner: Opinie na temat wpływu CETA na polską i unijną gospodarkę są podzielone. Wynika to, zarówno z trudności w ocenie skutków umowy dla poszczególnych krajów UE, które przecież różnią się mocno między sobą pod względem siły ekonomicznej, jak i z ewidentnego braku szczegółowych analiz i informacji dotyczących samej tej umowy. Najbardziej nagłośnione w mediach negatywne skutki CETA w postaci odstąpienia UE od norm bezpieczeństwa żywności, czy też możliwego zalewu unijnego rynku produktami GMO, okazały się nie mieć odzwierciedlenia w zapisach umowy. Nie ma jednak kompleksowych i jednoznacznych analiz makroekonomicznych dotyczących faktycznych korzyści i zagrożeń CETA, które uwzględniałyby uwarunkowania wszystkich krajów UE. Politykę informacyjną Komisji Europejskiej w tym zakresie należy uznać, za bardzo słabą. Oczywiście, CETA jak każda umowa musi przynieść korzyści obu stronom, zatem wejście Kanady na 450 milionowy rynek UE, z pewnością może być tym czym wejście Polski na rynek UE, czyli silnym impulsem proeksportowym. Nie sądzę jednak, żeby to była wymiana jednostronna. Nawet bez CETA bilans handlowy pomiędzy UE i Kanadą, jest ewidentnie korzystny dla Unii. Raczej nic nie wskazuje, żeby przy zniesieniu praktycznie ponad 90% barier celnych, tendencja ta miałaby ulec znaczącej zmianie.

Dalsza część artykułu (94%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!