Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ardanowski: Najsłabszą stroną ARiMR był system informatyczny

  • Autor: PAP
  • Data: 25-10-2018, 08:00
System informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa teraz działa dobrze, choć w 2015 roku, gdy PiS przejmował władzę, była to najsłabsza strona Agencji, a wypłaty dopłat bezpośrednich były zagrożone - ocenił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

ARiMR nie zapewniła sprawnego i wydajnego systemu informatycznego do obsługi wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników - oceniła w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

"Nie osiągnięto docelowej, kompletnej architektury tego systemu. Prawidłową obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ramach kampanii 2015 r., 2016 r. i 2017 r. zapewniono dzięki wprowadzeniu szczególnej organizacji pracy i zaangażowaniu pracowników - pracownicy Agencji pracowali na dwie zmiany, a także w dni wolne. W ramach każdej kampanii Agencja obsługiwała ponad 1,3 mln wniosków i wypłacała ponad 14 mld zł" - napisano w komunikacie NIK.

Jak mówił minister przez wiele lat najsłabszą stroną Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był system informatyczny. Zresztą system wielokrotnie zmieniany, poprawiany, rozbudowywany, który miał funkcjonować przez wiele lat.

Najgorzej było, gdy władze przejmował PiS w 2015 r. Wtedy wydawało się, że ten system może w ogóle nie zadziałać, nawet było podejrzenie, że został on celowo tak skomplikowany i niedopracowany "żebyśmy nie byli w stanie przelać należnych rolnikom pieniędzy na ich konta. Nie dopuściliśmy do tego i płatności zostały zrealizowane w terminie" - powiedział PAP Ardanowski. Podkreślił, że system został już zmieniony i rozbudowywany przez specjalną, wydzieloną strukturę ARiMR. Ma ona swoją siedzibę w Lublinie i pracują tam polscy informatycy zatrudnieni w Agencji. "To właśnie oni, a nie jak wcześniej firmy zewnętrzne, na bieżąco dostosowują system do aktualnych zadań ARiMR" - mówił.

Jak ocenił, teraz system działa dobrze. "Jestem zadowolony, ponieważ trochę obawiałem się, że mogą wystąpić problemy z jednoczesną wypłatą pomocy suszowej i zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich" - zaznaczył minister.

Ardanowski poinformował, że do dziś jest złożonych przez rolników ok. 240 tys. wniosków suszowych, wypłacona kwota na dziś - to 600 mln zł. Dziennie przekazywane jest n konta rolników ok. 50 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi o wypłatę zaliczek, to tylko w środę wypłacono 400 mln zł, a w sumie do rolników trafiło już 1,6 mld zł.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!