Jak mówił, "w Europie panuje przekonanie, które ja podzielam, że trudno sobie wyobrazić góry bez dobrze zorganizowanego, przyjaznego rolnictwa". "Niestety w Polsce widzimy wycofywanie się rolnictwa z gór. Trzeba ten proces powstrzymać i go odwrócić" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Ardanowski zaznaczył, że "województwa południowe zostały poproszone, aby dać wkład do tej polityki, która ma rolnictwo w górach wzmocnić".

Minister przypomniał, że w tej sprawie odbyły się spotkania na Podkarpaciu, a w marcu odbędzie się konferencja w Małopolsce. Dodał, że również doświadczenia z Sudetów zostaną wzięte pod uwagę. "Zbierzemy to wszystko i stworzymy narodowy program wsparcia rolnictwa w górach - zapowiedział Ardanowski.

"Program będzie dedykował specjalne środki, ale również wprowadzał takie rozwiązania, które sprawią, że rolnictwo w górach będzie się opłacało - i będzie ważnym elementem ekonomii rozwiązań gospodarczych w górach. Wiele z działań, które już wprowadziliśmy, choćby sprzedaż bezpośrednia, będzie temu służyło - powiedział.

Zdaniem ministra "Dolny Śląsk może być jednym z najwartościowszych i najmocniejszych filarów polskiego rolnictwa".