Ardanowski: Są pieniądze na dodatkowe dopłaty dla rolników jeszcze w tym budżecie UE
Środki w ramach obecnej unijnej perspektywy budżetowej na dodatkowe dopłaty dla rolników są i wszystko będzie zależało od tego, czy Komisja Europejska zgodzi się, by zostały przeznaczone na te dopłaty - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

"To jest propozycja głównie na nowy, przyszły, siedmioletni budżet unijny po 2020 roku. Analizujemy obecnie takie dopłaty do hodowli świń i bydła, które obowiązują w kilkunastu europejskich krajach. To wsparcie dotyczy warunków dobrostanu zwierząt, czyli wyrównania kosztów zastosowania ekonomicznie nieuzasadnionych warunków utrzymania zwierząt. Przykładowo, hodowli zwierząt na ściółce czy bydła na wolnym wybiegu" - wyjaśnił.
Zdaniem ministra jest szansa, że dodatkowe środki dla rolników trafią do nich jeszcze w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.
"Jest zasada N+3. Środki w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich jeszcze mamy. Są również działania, które cieszą się mniejszą popularnością i są możliwości prawne, techniczne. W poniedziałek przykładowo otrzymaliśmy informacje, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcia w PROW, które zgłosiliśmy w 2018 roku, m.in. na zwiększenie premii dla młodych rolników i przesuniecie dużej kwoty około 1 mld zł na gospodarkę wodną" - powiedział Ardanowski.
Dodał, że te środki zostaną przesunięte na nowe cele jeszcze w tym roku.
Minister oznajmił, że dlatego też zmierza przedstawić KE propozycję, popartą wyliczeniami, dotyczącą dopłat do rolnictwa uzależnionych od dobrostanu zwierząt; zostanie wysłana do KE do czerwca.
"Być może zdecydują się przyznać nam to prawo jeszcze w tym roku. Jeśli tego nie będzie, to wtedy nowa perspektywa będzie tym okresem, w którym będziemy chcieli to wsparcie ze względu na dobrostan dla świń i dla bydła zastosować" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Ardanowski powiedział, że choć martwi go - biorąc pod uwagę plany ograniczenia przyszłego wieloletniego budżetu, co zaproponowała KE - to, czy środków na rolnictwo nie będzie mniej, jednak to kraje będą decydowały o ich rozdziale w ramach PROW.
"Mają one służyć rozwojowi obszarów wiejskich, poprawie jakości życia, również wsparciu gospodarstw w zakresie unowocześniania, techniki, mechanizacji itd. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli jakość życia na obszarach wiejskich jest również wspierana z polityk spójności, jest wspierana ze środków krajowych, to jesteśmy trochę odciążani w ramach PROW na inwestycje na obszarach wiejskich" - powiedział.
