Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ardanowski: tempo wdrażania badań naukowych do rolnictwa musi wzrosnąć

  • Autor: PAP
  • Data: 29-11-2018, 09:59
Tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki musi być szybsze - podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas środowej konferencji pt. „Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa”.
Ardanowski: tempo wdrażania badań naukowych do rolnictwa musi wzrosnąć
Jan Krzysztof Ardanowski, fot. PTWP

Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, było to kolejne spotkanie, na którym zaprezentowane zostały projekty wybrane do finansowania w I konkursie otwartym w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych pn. "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG", w których w roli lidera lub członka konsorcjum uczestniczą instytucje resortu rolnictwa.

"Musi wzrosnąć tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki. Brak jest odpowiednich mechanizmów, ale też i właściwego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi instytutami i instytucjami - zaznaczył minister, cytowany w komunikacie, dodając, że - zbyt niski jest poziom współpracy jednostek naukowych".

Dodał, że chce wprowadzić zmiany w sposobie "zadaniowania" prac naukowych, w taki sposób, aby odpowiadały one tempu zmian zachodzących we współczesnym świecie i umożliwiały pełne wykorzystanie całego potencjału polskiego rolnictwa.

"Ideą programu Morawieckiego, ideą Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, aby wytwarzać takie produkty, w których możemy uzyskiwać przewagi i które mogą być poszukiwane na świecie" - podkreślił szef resortu.

Podczas konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele praktyki rolniczej, doradztwa, nauki, otoczenia gospodarczego i administracji, zaprezentowanych zostało osiem projektów Programu GOSPOSTRATEG, realizowanych z udziałem instytucji resortu rolnictwa.

Program GOSPOSTRATEG, wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest ukierunkowany na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.

Według wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego, projekty, finansowane ze środków tego programu są dużym wsparciem w realizacji założeń Strategii i wpisują się bezpośrednio priorytety Planu dla Wsi.

Podkreślił, że wiedza na temat projektów pozwoli zainteresowanym podmiotom i osobom na podjęcie współpracy z wykonawcami oraz na odpowiednio wczesne przygotowanie się do wykorzystania nowych instrumentów i możliwości.

Przedstawione projekty badawczo-rozwojowe dotyczą różnych obszarów społeczno-gospodarczych: ubezpieczeń rolniczych, alternatywnych źródeł białka paszowego, systemu wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji nawożenia, ulepszeń w kontroli fitosanitarnej, nowych instrumentów sprzedaży na rynku rolnym, gospodarstw opiekuńczych, systemu zarządzania zasobami genowymi roślin użytkowych i ograniczenia marnowania żywności.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!