Augustów liczy na 500 miejsc pracy w podstrefie strefy ekonomicznej
- Autor: PAP
- Data: 12-06-2017, 14:17

Rada Ministrów wydała rozporządzenie, na mocy którego powstała augustowska podstrefa Suwalskiej SSE; rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw 5 czerwca i weszło w życie dzień po ogłoszeniu.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Augustowie, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński uroczyście wręczył burmistrzowi Augustowa Wojciechowi Walulikowi Dziennik Ustaw, w którym opublikowano to rozporządzenie.
Jak poinformował Walulik, miasto pozyskało blisko 5,3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na uzbrojenie terenu (łączny koszt, to blisko 5,6 mln zł); zapowiedział, że w październiku rozpocznie się sprzedaż gruntów pod inwestycje. W sumie w podstrefie ma być 13,5 ha terenów.
Wniosek miasta Augustów o rozszerzenie strefy, zakłada stworzenie w podstrefie pół tysiąca miejsc pracy. "Pełny rozwój Augustowa będzie wtedy, gdy miasto będzie oddychać dwoma płucami: pierwsze to turystyka i uzdrowisko, zaś drugie to przemysł nieuciążliwy dla środowiska" - powiedział Walulik.
Wiceminister Zieliński podkreślił, że powstanie podstrefy to duża szansa dla Augustowa. "Rząd trzyma się zasady zrównoważonego rozwoju w kraju, co oznacza, że będziemy wspierać tereny, które potrzebują najbardziej tego wsparcia. Objęcie Augustowa regułami specjalnej strefy ekonomicznej jest instrumentem takiego wsparcia" - powiedział w Augustowie Zieliński.
"Augustów jest znany w Polsce i za granicą jako miasto turystyczne i uzdrowiskowe. To ważna część potencjału Augustowa, ale ona nie wystarcza. Potrzebny jest rozwój gospodarki, tworzenie przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy, aby młodzi ludzie nie musieli szukać pracy poza domem" - dodał.
Według wiceszefa MSWiA, włączenie Augustowa do SSSE było "historyczną koniecznością", ale - jego zdaniem - jest spóźnione. Zieliński był zdziwiony, że poprzednie władze tego nie zrobiły, kiedy - jak mówił - bezrobocie było o wiele wyższe.
Prezes Suwalskiej SSE Leszek Dec poinformował na konferencji, że rozszerzenie strefy o podstrefę Augustów trwało niespełna 5 miesięcy.
Miasto wydało profesjonalny biuletyn informacyjny, przygotowało też film reklamowy pod kątem terenów inwestycyjnych, z hasłem "Augustów najlepsze miejsce do życia i inwestycji w Polsce". Walulik powiedział, że przedsiębiorcy są zachęcani do inwestowania i do przystępowania do przetargów.
Suwalska SSE obejmuje obecnie 648,5 ha terenów położonych w miastach: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Ełk, Grajewo, Hajnówka, Łomża, Olecko (Warmińsko-mazurskie), Ostrów Mazowiecka (Mazowieckie), Sejny i Suwałki oraz w gminach: Czyżew, Gołdap (Warmińsko-Mazurskie), Małkinia Górna (Mazowieckie), Narewka, Nowogród, Siemiatycze, Suwałki, Szczuczyn i Zabłudów.
Jak niedawno informowały władze SSSE, do tej pory wydano 240 zezwoleń na działalność w tej strefie.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Rząd chce pobudzać działalność inwestycyjną firm
-
W maju liczba ofert pracy dla obcokrajowców wzrosła średnio o 35-40 proc.
-
160 tys. Ukraińców znalazło pracę w Polsce, niemal 117 tys. to kobiety
-
Biedronka szuka pracowników sezonowych. Ile płaci?
-
Niesłabnący popyt na pracowników
-
60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy
-
Rynek pracy w stanie przesilenia. Analitycy Pekao: pod koniec roku płace zaczną spadać
-
7 na 10 pracowników nie zauważyło przyspieszenia automatyzacji
-
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski rekordowo wysoki
-
PKN Orlen sfinansuje bezpłatne szkolenia z obrony cywilnej
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)