Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Bank Millennium kupuje Euro Bank za 1,83 mld zł

  • Autor: PAP
  • Data: 05-11-2018, 09:55
Bank Millennium podpisał ze spółką zależną Société Générale umowę ws. zakupu ok. 99,79 proc. akcji Euro Banku za 1,83 mld zł i liczy na zamknięcie tej transakcji w II kw. 2019 r. - podał bank w komunikacie
Bank Millennium kupuje Euro Bank za 1,83 mld zł
fot. Shutterstock

Bank podał, że ostateczna cena nabycia zostanie skorygowana o zmianę wartości księgowej Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji. Bank nie zamierza dokonywać podwyższenia kapitału zakładowego w celu finansowania transakcji.

Zamknięcie transakcji jest uzależnione od ziszczenia się pewnych warunków zawieszających wskazanych w umowie w tym uzyskanie zgody właściwego organu antymonopolowego oraz uzyskanie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego potwierdzającej brak sprzeciwu KNF wobec nabycia tych akcji.

Transakcja wymaga ponadto dokonania zawiadomienia przez Banco Comercial Português (będącego akcjonariuszem większościowym Banku Millennium) Europejskiego Banku Centralnego.

W ramach transakcji Bank Millennium spłaci finansowanie Euro Banku od grupy Société Générale wynoszące na dzień 30 czerwca 2018 r. 4,4 mld zł.

Bank Millennium podał, że ryzyko portfela kredytów hipotecznych w CHF tego banku zostanie pokryte dzięki gwarancji oraz zwolnieniu z odpowiedzialności dostarczonych przez Société Générale. W momencie zamknięcia transakcji Société Générale zapewnić ma 10-letnią gwarancję pokrywającą 80 proc. ryzyka kredytowego (dotyczy portfela pierwotnie niezagrożonego) oraz kosztu ryzyka (dotyczy kredytów zagrożonych) walutowych kredytów hipotecznych, pozwalającą na zmniejszenie efektywnej wagi ryzyka nabytego portfela walutowych kredytów hipotecznych oraz 20-letnie zwolnienie z odpowiedzialności obejmujące straty wynikające z postępowań, sporów lub zmian w prawie dotyczących walutowych kredytów hipotecznych.

"Przejęcie Euro Banku jest zgodne ze Strategią na lata 2018-2020 i powinno wpłynąć na osiągnięcie współczynnika ROE na poziomie trzech najlepszych banków w kraju" - napisano w komunikacie.

Po przeprowadzeniu transakcji Bank Millennium zachowa prawo do nazwy i logotypu Euro Banku. Bank podał, że zamierza jednak połączyć się z Euro Bankiem, pod warunkiem uzyskania stosownych zgód regulacyjnych.

Po fuzji Bank Millennium będzie miał siódme miejsce na rynku pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów. Dzięki transakcji bank ma znacznie zwiększyć zasięg geograficzny poprzez poprawę obecności w mniejszych miastach, nastąpić ma także wzmocnienie pozycji w obszarze kredytów konsumenckich oraz utrzymanie kompetencji w obszarze funkcjonującego w Euro Banku modelu franczyzy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!