- Rolnictwa nie można traktować jako problemu, rolnictwem można rozwiązać wiele kwestii związanych ze zmianami klimatu. Ze względu na rozmiar tej działalności powinniśmy wszyscy iść tą samą drogą. Rolnictwo w Europie jest odpowiedzialne za około 10 proc. emisji gazów cieplarnianych, więc jeśli chcemy sobie poradzić z globalnym wyzwaniem właśnie za pośrednictwem rolnictwa i rozwiązać poszczególne problemy to musimy zadbać o innowacje w każdym gospodarstwie i u każdego rolnika– mówił Antoine Bernet, Crop Science Country Division Head, Bayer.

 - Jeżeli mamy podjąć to wyzwanie musimy zrobić to razem zarówno firmy prywatne, jak i sektor publiczny wszyscy muszą podążać w tym samym kierunku, by zapewnić rolnikom dostęp do najlepszych rozwiązań, bez względu na to jak wielkie jest ich gospodarstwo. Trzeba także myśleć o regionalnych potrzebach rolników, bo polskie rolnictwo ma swoją specyfikę. Jeżeli weźmiemy 10 gospodarstw po 10 ha i nie będą one miały dostępu do odpowiedniego systemu aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, to dobre gospodarstwo, które ma 100 ha i wdraża odpowiednie praktyki nie zrekompensuje nam tego – mówił dalej.

Jeśli chodzi o Zielony Ład to firma  Bayer stawia sobie konkretne i ambitne cele, które chce spełnić do roku 2030. W zakresie zrównoważonego rozwoju Bayer zobowiązał się zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa o 30 proc. do 2030 roku.

Czytaj więcej: farmer.pl