Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

BIEC: Spadł w styczniu Wskaźnik Przyszłej Inflacji

  • Autor: PAP
  • Data: 15-01-2013, 09:57
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu spadł do 79,4 pkt - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) - informuje PAP.

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) (...) w styczniu 2013 r. ponownie spadł o blisko 1 punkt i był to szósty, kolejny miesiąc obniżania się wartości wskaźnika" - napisano w badaniu.

Dodano, że "spośród dziewięciu składowych, osiem działało w kierunku obniżania się inflacji". "Najszybciej spadały składowe decydujące o kosztach wytwarzania, co świadczy o silnych procesach dostosowawczych dokonujących się w przedsiębiorstwach w odpowiedzi na kurczący się popyt. Jednak przedstawiciele firm w ostatnim czasie coraz częściej sygnalizują konieczność podnoszenia cen na produkowane wyroby" - wskazano.

Autorzy raportu zaznaczają, że najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miało obniżenie cen usług transportu i magazynowania.

"W październiku 2011 roku (ostatnie dostępne dane) obniżono ceny wszystkich kategorii cen związanych z tą działalnością. Wydaje się więc, że odnotowany miesiąc wcześniej wzrost cen usług miał charakter incydentalny. W kolejnych miesiącach tendencja do redukcji cen tych usług powinna być kontynuowana. Postępujące spowolnienie w gospodarce zmniejsza na nie popyt, a to sprzyja obniżce cen" - napisano.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!