BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w październiku spadł o blisko 1 pkt
- Autor: PAP
- Data: 30-10-2018, 10:33
"Ostatni lokalny szczyt wskaźnika odnotowano w styczniu br. i od tego czasu stracił on blisko 6 punktów" - wskazali we wtorkowym komunikacie ekonomiści Biura.
Spośród ośmiu składowych WWK, w październiku pięć sygnalizowało dalsze pogarszanie koniunktury, jedna działała w kierunku poprawy koniunktury i dwie nie zmieniły istotnie swej wartości w stosunku do poprzednich miesięcy.
"W gospodarce utrwala się tendencja do spadku tempa napływu nowych zamówień. Jednocześnie firmy boleśnie odczuwają wzrost kosztów prowadzenia działalności, w szczególności dotyczy to kosztów pracy" - podkreśliło BIEC. Dodano, że niechęć sektora prywatnego do inwestowania ogranicza konkurencyjność firm na światowych rynkach. "To kluczowe czynniki determinujące pogarszającą się koniunkturę w polskiej gospodarce" - napisano.
Jak wskazało Biuro, od początku roku systematycznie wygasa tempo napływu nowych zamówień trafiających do przedsiębiorstw produkcyjnych. "Ograniczenie zamówień dotyczy zarówno dóbr eksportowych, jak i tych kierowanych na rynek krajowy" - wyjaśniono. Dodano, że w najmniejszym stopniu dotyczy to produktów żywnościowych.
Wśród eksporterów spadek zamówień najdotkliwiej odczuwa branża skórzana, która przez wiele lat była jednym z liderów eksportu - wskazali eksperci Biura. Według nich im mniejsza firma tym mocniej dotyka ją "kurczący się popyt".
Ale nawet wśród przedsiębiorstw największych (zatrudniających powyżej 250 pracowników) - jak oceniono - wskaźnik obrazujący ogólny portfel zamówień zmniejszył się w stosunku do ubiegłego roku niemal dwukrotnie, a w przypadku eksporterów blisko trzykrotnie. "Większa siła spadku zamówień eksportowych w stosunku ogółu zamówień pokazuje siłę wpływu koniunktury światowej na kondycję polskiej gospodarki" - wyjaśniło BIEC.
W opinii ekspertów Biura rosnące koszty produkcji, zwłaszcza wzrost kosztów pracy (blisko 56 proc. ankietowanych przedsiębiorców uznaje wzrost kosztów pracy za istotną barierę ich rozwoju) oraz wzrost kosztów transportu, przy jednoczesnym kurczeniu się przychodów ze sprzedaży powoduje pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
BIEC: schłodzenie na rynku pracy
-
Kurczą się zamówienia napływające do firm produkcyjnych
-
BIEC: Firmy coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia
-
BIEC: coraz bardziej widoczna tendencja spowolnienia gospodarczego
-
Inflacja w Polsce utrwaliła się przed wybuchem wojny w Ukrainie
-
BIEC: będą duże zmiany na rynku pracy
-
BIEC: wciąż pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw
-
Praca: Wysoka inflacja sprzyja oczekiwaniom podwyżek
-
Wzrost cen i kosztów producentów ogranicza konkurencyjność
-
Niedobór pracowników na rynku
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)