Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Blisko 300 mln zł dla przedsiębiorców z warmińsko-mazurskiego

  • Autor: PAP
  • Data: 29-05-2017, 18:20
Na blisko 300 mln zł opiewa umowa podpisana w poniedziałek przez samorząd woj. warmińsko-mazurskiego i Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki w postaci pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych trafią do mikro, małych i średnich firm.
Blisko 300 mln zł dla przedsiębiorców z warmińsko-mazurskiego
Fot. Shutterstock

Jak poinformował urząd marszałkowski w Olsztynie, jest to jedna z największych umów w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przyznał, że podpisanie umowy to "upragniony finał", ponieważ nie łatwo jest sprostać nowym przepisom. - Z jednej strony środki z tej umowy będą alternatywą dla pomocy możliwej do uzyskania w konkursach, a z drugiej są one wyczekiwane przez przedsiębiorców - podkreślił.

Celem projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej i proinnowacyjnej. Wsparcie będzie skierowane przede wszystkim do tych firm, które mają utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego ze źródeł komercyjnych.

Podstawową cechą instrumentów finansowych jest to, że po ich wykorzystaniu odbiorca musi zwrócić otrzymane wsparcie. Dzięki temu środki mogą trafić do kolejnych odbiorców i zwiększyć liczbę inwestycji.

Przemysław Cieszyński z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, zapowiedział niezwłocznie przystąpienie do przetargów na wybór pośredników do wykorzystania tych pieniędzy.

- Ważne, że te środki trafią do rodzimych przedsiębiorców. Ale istotny jest także aspekt innowacyjny, bo będą oni musieli opracować takie sposoby działania, aby uzyskane poręczenia skutecznie wykorzystać i zwrócić - ocenił.

Na instrumenty finansowe przeznaczono łącznie prawie 300 mln zł, w tym 254 mln zł ze środków unijnych oraz blisko 45 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r.

BGK w imieniu zarządu województwa będzie pełnić funkcję menadżera funduszu funduszy, tzn. będzie zarządzał środkami finansowymi przeznaczonymi dla regionalnych przedsiębiorstw. Podpisanie umowy umożliwia rozpoczęcie procesu wyboru profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorstw.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zara 2017-07-07 01:54:50

    Dlaczego komentarze są przez Państwa usuwane?

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!