Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Brak postępów w sprawie frankowiczów

  • Autor: PAP
  • Data: 15-01-2019, 08:08
W 2018 roku niewiele działo się w sprawach frankowiczów - podkomisja, która zajmuje się czterema projektami ustaw frankowych, w tym prezydenckim projektem o wsparciu dla kredytobiorców w trudnej sytuacji, zebrała się tylko dwa razy.

Konkretną decyzją było jedynie przedłużenie działania istniejącego od 2015 roku Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który według pierwotnych założeń miał istnieć tylko do końca 2018 roku. Dokonano tego za pomocą poprawki do innej ustawy.

15 stycznia mijają cztery lata od "czarnego czwartku", po którym problem posiadaczy walutowych (głównie frankowych) kredytów mieszkaniowych stał się problemem politycznym. 15 stycznia 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego.

Spowodowało to, że wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej niż przed laty zaciągnęli.

Bezpośrednio po 15 stycznia 2015 roku kurs franka sięgał nawet 5 zł. W ostatni piątek około południa za franka trzeba było zapłacić już w granicach 3,8 zł, czyli niewiele więcej, niż bezpośrednio przed "czarnym czwartkiem". Kurs taki utrzymuje się już mniej więcej od początku 2017 roku.

Eksperci przyznają, że właśnie ten spadek kursu spowodował, iż problem frankowiczów nie budzi już takich politycznych emocji. I on także spowodował, że w 2018 roku w tej sprawie niewiele się działo.

Jeszcze w sierpniu 2017 roku prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (czyli jedynej ustawy dotyczącej kredytobiorców, która weszła w życie). Projekt stwarzał nowe, większe możliwości uzyskania takiego wsparcia.

Zakładał m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!