Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Branża spożywcza na EEC Online – wyzwania i szanse w dobie pandemii (galeria zdjęć)

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 25-05-2020, 07:33
Pandemia koronawirusa przyniosła szereg wyzwań dla producentów żywności, sektora retail i HoReCa. Nowy reżim sanitarny, zawirowania w łańcuchach dostaw, ograniczenia w działalności branży HoReca, zmiany zachowań konsumenckich to niejedyne problemy. Jak podmioty łańcucha dostaw żywności odnalazły się w nowej rzeczywistości, jak się przystosowują do zmian i jakie perspektywy widzą w najbliższej przyszłości? O tym dyskutowaliśmy podczas debaty "Sektor spożywczy – branża strategiczna" w trakcie EEC Online.
Branża spożywcza na EEC Online – wyzwania i szanse w dobie pandemii (galeria zdjęć)
Debata "Sektor spożywczy – branża strategiczna" w trakcie EE Online. Fot. PTWP

Pandemia COVID-19 mocno zmieniła naszą rzeczywistość, Po części wpłynęła także na sektor spożywczy i handlowy, jednak te branże nie mogą się zatrzymać. Mimo licznych utrudnień i niepewności, trzeba produkować i sprzedawać żywność oraz środki potrzebne gospodarstwom domowych. Przed jakimi wyzwaniami stanęły branża spożywcza, handlowa i HoReCa i jak się z nimi mierzą?  

 

Wyzwania producentów żywności

Piotr Grauer, dyrektor KPMG Advisory zauważa szereg zagrożeń dla producentów żywności. – Pierwsza rzecz to radykalne ograniczenie działalności całej branży turystycznej, szczególnie hotelarstwa, restauracji, co spowodowało załamanie się sprzedaży producentów wyspecjalizowanych w obsłudze sektora HoReCa. Kolejna to zmiana aktywności konsumentów – spadki sprzedaży niektórych kategorii, np. artykułów impulsowych – tłumaczy.

– Problemem jest też sytuacja w innych krajach i perturbacje w transporcie, co ma negatywny wpływ na działalność eksportową (stanowiącą ¼ przychodu branży przetwórstwa spożywczego). Innym problemem, z którym branża będzie się musiała zacząć coraz częściej zmagać, jest kwestia ściągalności należności – dodaje.

–  W obecnej sytuacji wszyscy kontrahenci koncentrują się na oszczędzaniu gotówki. Terminy płatności są maksymalnie wydłużane. W niedalekiej przyszłości może dojść do coraz większych zatorów płatniczych i upadłości niektórych kontrahentów – mówi dyrektor KPMG Advisory.

Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex Wadowice wśród wyzwań zauważa również suszę i niedostępność pracowników sezonowych. – Wyzwaniem branży spożywczej na 2020 rok jest nie tylko pandemia koronawirusa, ale także susza, która wpłynie na wzrost cen żywności. Mamy do czynienia z bardzo dużym ryzykiem skokowych wzrostów cen żywności – i to nie wynikających z jej niedoborów, ale ze zmniejszonej podaży surowców. Już teraz obserwuje się zmiany cenowe na rynku owoców i warzyw. To pokazuje, że oczekiwania dotyczące tegorocznych zbiorów nie są optymistyczne. Do tej pory ten rynek był bardziej zależny od punktowych zdarzeń klimatycznych, takich jak przymrozki. Natomiast zagrożenie suszy i nowe, nieznane dotąd zagrożenie dostępności pracowników sezonowych może totalnie zmienić sytuację cenową na rynku owoców, warzyw ale też zbóż i innych podstawowych upraw – podkreśla prezes Maspeksu.

Zawirowania w łańcuchach dostaw

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!