Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z poznańskiej delegatury Biura. To kolejne osoby zatrzymane w tym śledztwie. Wcześniej zatrzymano w nim trzy osoby. Straty Skarbu Państwa szacowane są na blisko 5,5 mln zł, a kwota wręczonych korzyści majątkowych - nie mniej niż 73 tys. zł - wynika z ustaleń śledczych.

Zatrzymani mieli, według ustaleń śledczych wręczać, i obiecać wręczenie łapówek łapówki dwóm pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

W zamian za pieniądze mieli oni pomóc w uzyskaniu wsparcia finansowego inwestycyjne z programu modernizacji gospodarstw rolnych i premie dla młodych rolników z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 i 2014-20.

Brodowski powiedział PAP, że w sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. "Ustalenia CBA wskazują, że mogło dojść do szeregu przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych, a także nadużycia uprawnień funkcjonariusza publicznego" - zaznaczył. Przypomniał, że już wcześniej CBA zatrzymało dwóch pracowników ARiMR a także właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego, którzy w zamian za łapówki mieli doprowadzić do uzyskania przez rolników pomocy finansowej.

"W śledztwie ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków, zaś doradca rolniczy +załatwiał+ wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu szkolenia, celem zwiększenia szans otrzymania dofinansowania" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Brodowski.