CBOS: Kobiety nie mają złudzeń, że zarabiają mniej
- Autor: PAP
- Data: 01-10-2018, 16:06

11 proc. mężczyzn uważa, że pracująca kobieta szkodzi życiu rodzinnemu - wynika z badania sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy, które przeprowadził CBOS. Podobny pogląd podziela też 8 proc. respondentek. Mężczyźni rzadziej uważają, że realizująca się zawodowo kobieta może przynosić życiu rodzinnemu jakieś korzyści. Kobiety przeważnie nie widzą żadnego wpływu pracy na rodzinę.
Wśród mężczyzn mających dzieci spada odsetek opinii, że praca kobiet daje więcej korzyści niż strat na rzecz przekonania, że korzyści i straty się równoważą. Z kolei kobiety mające dzieci, znacznie częściej niż bezdzietne, uważają, że ich praca zawodowa szkodzi życiu rodzinnemu. "Można wnioskować, iż pracujące matki mają wyrzuty sumienia, że niewystarczająco troszczą się o rodzinę" - zauważyli autorzy badania. Dodają, że wyrzuty sumienia wzmacniane są przez postawę mężczyzn.
Najbardziej optymistyczne spojrzenie na pracę zawodową kobiet w kontekście życia rodzinnego mają przedstawiciele pracowników biurowych, techników, a także pracujących na własny rachunek, głównie mieszkańcy ponad półmilionowych miast.
Zagadnienie to budzi negatywne emocje u osób "praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu", a także u gospodyń domowych i respondentów, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 złotych.
Autorzy badania sprawdzali także, jaki odsetek Polaków byłby gotów zrezygnować z pracy zawodowej na rzecz zajęcia się domem, gdyby sytuacja finansowa na po pozwalała, tzn. gdyby dochody małżonka były wystarczająco wysokie, aby utrzymać rodzinę na zadowalającym poziomie.
Przez pięć lat od ostatniego takiego badania spadł odsetek osób gotowych na takie poświęcenie. "Wzrósł udział odpowiedzi +zdecydowanie nie+" ( 55 proc.). Można więc wnioskować, że praca ma dla badanych coraz częściej wartość pozazarobkową i jest to spostrzeżenie znaczące w kontekście świadczeń takich jak program Rodzina 500+. Okazuje się bowiem, że myśląc o pracy zawodowej, badani mają na względzie nie osiągane dochody, ale inne kwestie, np. rozwój, spełnienie" - poinformował CBOS.
Z pracy na rzecz rodziny nie zrezygnowałoby 57 proc. badanych mężczyzn. Skłonni do zajmowania się domem są bardziej mężczyźni z dużych miast. Jak zauważyli autorzy badania, wpływ na taką postawę mogą mieć poglądy polityczne. "Mężczyźni identyfikujący się z lewicą są częściej skłonni zająć się wyłącznie domem i wychowywaniem dzieci" - podał CBOS. Podobne deklaracje złożyło 52 proc. mężczyzn reprezentujących środowisko pracowników biurowych.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Przymusowy powrót do biur? Model Muska bardzo ryzykowny dla firm
-
Szefowie wciąż dzwonią do pracowników po godzinach. Skutki mogą być poważne
-
Rynek pracy w e-commerce. Kogo szukają pracodawcy i co mają do zaoferowania?
-
GUS: rośnie liczba wolnych miejsc pracy
-
Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce
-
Żabka - ile zarabia się w tej sieci?
-
Będą dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023. Rząd podał stawki
-
Nowo rekrutowani pracownicy chcą zarabiać nawet o 20 procent więcej
-
Pieniądze ważniejsze niż elastyczność. Jakie są potrzeby pracowników?
-
Czterodniowy tydzień pracy. W UK trwają testy
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (2)
tytuł artykułu nie ma sensu - skoro zarabiają mniej, to znaczy, że nie maja złudzeń, że zarabiają tyle samo
Odpowiedz"Większość kobiet nadal nie ma złudzeń, że rzeczywistość jest zgoła odmienna i na pełne równouprawnienie na rynku pracy trzeba jeszcze zaczekać" A co to jest dla nich pełne równouprawnienie? parytety? Ogólnie to absurd mówią że zarabiają dużo mniej. Eurostat mówi o 6% jedna z najmniejszych w europie. I bierz kobiety na poważnie, same nie wiedzą co obok się nich dzieje.
Odpowiedz