"Mówię o kobietach na stanowiskach menedżerskich, na wszystkich stanowiskach korporacyjnych" - wskazała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, która otwierała piątkowe Forum Przedsiębiorczości Kobiet.

Według szefowej MPiT chodź w Polsce nierównowaga zarobków kobiet i mężczyzn "na adekwatnych stanowiskach jest stosunkowo najniższa" w porównaniu z pozostałymi państwami UE, a w szczególności krajami tzw. starej unii, jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, to jednak ona ciągle istnieje. "I z tym problemem z całą pewnością powinniśmy się zmierzyć" - podkreśliła.

Innym wyzwaniem, jak mówiła, jest elastyczny czas pracy i dostępność rynku pracy. "Mówię nie o tych kobietach, które prowadzą działalność gospodarczą same, bo te sobie dobrze radzą, ale kobietach, które chcą wrócić na rynek pracy" - wyjaśniła.

Zdaniem minister Emilewicz "percepcja kobiety" - która decyduje się na to, aby w pierwszej kolejności zakładać rodzinę, a potem wracać na rynek pracy - "jako pełnowartościowego pracownika, to jest rzecz, nad którą na pewno musimy jeszcze pracować". Dodała, że osoba taka jest "bardzo wydajnym i doskonałym pracownikiem, ponieważ ma bardzo wysoki poziom odpowiedzialności".

W ocenie Emilewicz kobiety w naszym kraju są przedsiębiorcze. "Co najmniej od 200 lat, kiedy Polski nie było na mapie Europy, a mężczyzn nie było w domach, kobiety musiały sobie radzić z mozolną codziennością i robiły to w sposób doskonały" - mówiła.

Przypomniała, że 28 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski poprzez dekret dał kobietom pełne prawa wyborcze. "To był pierwszy tego typu akt w ówczesnym świecie" - zaznaczyła.

Tradycja operatywności kobiet, jak powiedziała szefowa MPiT, ma w Polsce "bardzo głębokie korzenie" i widzimy to w gospodarczych danych statystycznych. "Co trzecia firma zakładana w Polsce to firma zakładana przez kobietę. 34 proc. osób na stanowiskach kierowniczych w naszym kraju to kobiety. Jesteśmy na trzecim miejscu po Litwie i Estonii, jeśli chodzi o ten ranking" - wskazała Emilewicz.

Minister przedsiębiorczości i technologii podkreśliła też, że kobiety zakładają firmy w Polsce nie dlatego, że są do tego zmuszone, ale dlatego że chcą - i osiągają sukcesy.

"Przedsiębiorczość w Polsce jest rodzaju żeńskiego, ma twarz kobiety i dane gospodarcze tylko to potwierdzają" - powiedziała.

Według niej warto w naszym kraju być kobietą przedsiębiorczą i zaznaczyła, że prowadzeniu biznesu sprzyja otoczenie gospodarcze. Chodzi, jak zaznaczyła o takie rozwiązania, jak "100 zmian dla firm", Konstytucja Biznesu czy pakiet MŚP, nad którym trwają prace parlamentarne. "To wiele bardzo kontentych ułatwień, które prowadzenie działalności gospodarczej ułatwiają na poziomie założenia, a następnie zdejmują wiele barier biurokratycznych i administracyjnych, dla tych, którzy tę działalność już prowadzą" - mówiła Emilewicz.

Dodała, że wchodząca w życie 25 listopada ustawa o sukcesji firm pozwoli w sposób płynny "przekazać w sztafecie pokoleń firmę następcom". "Ma pomóc przetrwać dobrym polskim markom, zbudowanym m.in. (...) przez przedsiębiorcze, operatywne kobiety" - zaznaczyła.

Odbywające się w piątek w Warszawie drugie Forum Przedsiębiorczości Kobiet, którego organizatorem jest Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet, wpisuje się w kalendarz międzynarodowych wydarzeń organizowanych w Dniu Przedsiębiorczości Kobiet (WED - Women's Entrepreneurship Day), obchodzonych w 144 krajach, w tym również w Polsce. Motywem przewodnim WED na całym świecie jest przesłanie "Jak Blockchain, Sztuczna Inteligencja, Wirtualna Rzeczywistość i nowe technologie wzmocnią pozycję kobiet w biznesie!".