Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Compo Expert może zwiększyć roczne przychody Grupy Azoty o ok. 1,5 mld zł

  • Autor: PAP Biznes
  • Data: 25-09-2018, 07:59
Szacuje się, że przejęcie Compo Expert zwiększy skalę skonsolidowanych rocznych przychodów Grupy Azoty o około 1,5 mld zł w kolejnym roku, w którym Compo Expert będzie podlegać konsolidacji - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie, zawierającym odpowiedzi na pytania akcjonariusza. EBITDA grupy może zwiększyć się o około 130 do 200 mln zł.
Compo Expert może zwiększyć roczne przychody Grupy Azoty o ok. 1,5 mld zł
fot. materiały prasowe

"Szacuje się, że przejęcie Grupy Compo Expert zwiększy skalę skonsolidowanych rocznych przychodów Grupy Azoty o około 1,5 mld zł w kolejnym roku, w którym Grupa Compo Expert będzie podlegać konsolidacji w ramach grupy kapitałowej emitenta, co oznaczać będzie wzrost o około 15 proc. w stosunku do obrotów w 2017 roku przy założeniu, że skonsolidowany będzie całoroczny wynik Grupy Compo Expert" - podano w komunikacie.
 
"Dodatkowo ocenia się, że akwizycja pozwoli na zwiększenie wyniku skonsolidowanego EBITDA Grupy Azoty o około 130 do 200 mln zł rocznie w kolejnych latach, w których Grupa Compo Expert będzie podlegać konsolidacji w ramach grupy kapitałowej emitenta" - dodano.
 
Grupa Azoty podała, że ekspansja na rynku nawozów specjalistycznych "będzie stabilizowała" poziom marży grupy i jej wyników finansowych, zmniejszając uzależnienie wyników od wahań koniunkturalnych na rynku nawozów masowych i wahań cen gazu ziemnego.
 
"To również bieżąca koniunktura na rynku produktów masowych determinować będzie liczbę i skalę projektów inwestycyjnych realizowanych w grupie kapitałowej emitenta" - podano w komunikacie.
 
6 września Grupa Azoty zawarła ze spółką Goat Netherlands, należącą do funduszu kapitałowego XIO, warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Goat TopCo, kontrolującej spółki Grupy Compo Expert, globalnego producenta nawozów specjalistycznych.
 
W roku obrotowym, kończącym się 30 września 2017 roku, przychody grupy Compo Expert wyniosły ok. 333 mln euro, a skorygowana EBITDA ok. 30 mln euro.
 
Całkowita cena nabycia ma nie przekroczyć 235 mln euro i zostanie w całości sfinansowana z dostępnych dla Grupy Azoty linii kredytowych. Finalizacja transakcji powinna nastąpić najpóźniej w I kwartale 2019 roku.
 
Jak podano, linia kredytowa jest dostosowana do długoterminowego planu rozwoju i uwzględnia także program inwestycyjny, który - jak wskazała grupa - obejmuje m.in. budowę instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu w Policach i budowę instalacji do zgazowania węgla i przetworzenia gazu syntezowego w kierunku produktów chemicznych.
 
Grupa wskazała, że akwizycja nie zakłóci realizacji wskazanych inwestycji.
 
10 września wiceprezes Azotów Paweł Łapiński poinformował, że grupa - w związku z przejęciem Compo Expert - może zrewidować program inwestycyjny, opóźniając realizację pewnych projektów. Zaznaczył jednocześnie, że priorytetowe inwestycje grupy będą realizowane zgodnie z planem. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!