Copa i Cogeca krytykują plany KE w zakresie zazieleniania
- Autor: portalspożywczy.pl
- Data: 26-09-2016, 18:07
Przewodniczący Copa, Martin Merrild, powiedział „Pochwalamy program komisarza Hogana w zakresie uproszczenia, jednak do tej pory rolnicy nie odczuwają żadnych wymiernych korzyści z nim związanych. Aktualnie omawiane propozycje dotyczące uproszczenia zazieleniania nie ułatwią życia rolnikom. Rolnicy potrzebują więcej pewności, a nie coraz bardziej złożonych zasad. Przewodniczący organizacji rolniczych i spółdzielczych z całej UE prowadzili intensywne dyskusje na ten temat w tym tygodniu. Jest to nasz główny priorytet”.
- Przede wszystkim nie możemy zgodzić się na zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, który chce wprowadzić Komisja. To niczego nie upraszcza. Musimy doprowadzić do umożliwienia stosowania środków ochrony roślin na uprawach wiążących azot, obszarach ugorowanych i międzyplonach/ pokrywie zielonej w ramach obszarów proekologicznych - podkreślił.
- Kolejny problem wynika z faktu, że okres ugorowania wydłuży się z 6 do 9 miesięcy, a okres utrzymania międzyplonów i pokrywy zielonej będzie wynosił 10 tygodni - przypomniał.
Następnie przewodniczący Cogeca nakreślił sposoby na prawdziwe uproszczenie życia rolnikom i sprawienie, by w końcu mogli zająć się tym na czym najlepiej się znają, czyli produkcją żywności. „Należy wyjaśnić definicję trwałych użytków zielonych i przyznać więcej elastyczności w odniesieniu do odmian obecnych w mieszankach nasion. Co więcej trzeba uznać pszenicę durum i pszenicę miękką za dwie różne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw,” powiedział.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Susza doskwiera polskiemu rolnictwu
-
Słonecznik zdobywa polskie pola
-
Premier deklaruje wsparcie dla wsi
-
Większość gospodarstw otrzyma dopłaty równe średniej unijnej
-
Michał Kołodziejczak: rosnące ceny żywności szkodzą także rolnikom
-
Rolnik nie będzie musiał rezygnować z działalności aby otrzymać emeryturę
-
Sejm uchwalił ustawę o rolnictwie ekologicznym
-
Pfeifer & Langen Polska liczy na dobre plony buraków cukrowych
-
Odrzucone poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
MRiRW wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)