Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy rolnictwa ekologicznego
- Autor: portalspożywczy.pl
- Data: 13-06-2017, 16:00

Przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca, Kees Van Zelderen powiedział „Udane porozumienie zostanie osiągnięte tylko pod warunkiem przyjęcia pewnych kluczowych elementów. W szczególności, nie można jeszcze ustanowić zharmonizowanego unijnego progu zdeklasowania, gdyż najpierw należy między innymi zebrać dane dotyczące poziomu i wielkości przypadkowych zanieczyszczeń materiału siewnego i powiązanych kosztów wstępnych. Państwa członkowskie muszą rozpocząć harmonizację procedur stosowanych przez organy kontrolne, nie zwiększając przy tym obciążeń administracyjnych i biurokracji dla podmiotów”.
Następnie dodał: „Zamiast decyzji o zakończeniu odstępstw pozwalających na stosowanie nieekologicznego materiału siewnego i nieekologicznych zwierząt reprodukcyjnych za 15 lat, naszym zdaniem należy oprzeć ją na informacjach na temat rozwoju ekologicznych środków produkcji w UE. Równolegle, wszystkie podmioty w branży ekologicznej powinny współpracować na rzecz odpowiedniego zaopatrzenia rynku w ekologiczny materiał siewny i ekologiczne zwierzęta reprodukcyjne. Co więcej, maksymalna wielkość kurników nie powinna być ograniczona, gdyż wielkość gospodarstwa nie ma żadnego związku z dobrostanem zwierząt ani ze zrównoważonością produkcji. Na zakończenie, należy utrzymać coroczne kontrole w celu zapewnienia regularnego kontaktu między organami certyfikującymi i podmiotami, by utrzymać zaufanie konsumentów”.
Wypowiedź ta padła w związku z dzisiejszą decyzją ministrów co do kontynuacji rozmów trójstronnych między Radą, Parlamentem i Komisją, najprawdopodobniej pod koniec miesiąca, by udało się osiągnąć porozumienie za prezydencji maltańskiej, które zostałoby poparte przez ministrów w lipcu za prezydencji estońskiej.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Produkcja miodu i dyrektywa miodowa: Ważna identyfikowalność
-
W Polsce jest około 2 milionów rodzin pszczelich
-
Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym coraz bliżej. Co się zmieni?
-
Agnieszka Maliszewska w debacie o kryzysie żywnościowym w Paryżu
-
Sejm uchwalił ustawę o rolnictwie ekologicznym
-
Odrzucone poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania
-
Organizacje rolnicze obawiają się światowego głodu
-
Sadownicy zaniepokojeni wzrostem kosztów produkcji. Sięgają 20-40 proc.
-
Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)