Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy rolnictwa ekologicznego

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 13-06-2017, 16:00
W reakcji na ogłoszoną w Luksemburgu decyzję ministrów rolnictwa UE w sprawie kontynuacji negocjacji nad przeglądem unijnych przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego, Copa i Cogeca nakreśliły elementy udanej reformy.
Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy rolnictwa ekologicznego
fot. Copa-Cogeca

Przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca, Kees Van Zelderen powiedział „Udane porozumienie zostanie osiągnięte tylko pod warunkiem przyjęcia pewnych kluczowych elementów. W szczególności, nie można jeszcze ustanowić zharmonizowanego unijnego progu zdeklasowania, gdyż najpierw należy między innymi zebrać dane dotyczące poziomu i wielkości przypadkowych zanieczyszczeń materiału siewnego i powiązanych kosztów wstępnych. Państwa członkowskie muszą rozpocząć harmonizację procedur stosowanych przez organy kontrolne, nie zwiększając przy tym obciążeń administracyjnych i biurokracji dla podmiotów”.  

Następnie dodał: „Zamiast decyzji o zakończeniu odstępstw pozwalających na stosowanie nieekologicznego materiału siewnego i nieekologicznych zwierząt reprodukcyjnych za 15 lat, naszym zdaniem należy oprzeć ją na informacjach na temat rozwoju ekologicznych środków produkcji w UE. Równolegle, wszystkie podmioty w branży ekologicznej powinny współpracować na rzecz odpowiedniego zaopatrzenia rynku w ekologiczny materiał siewny i ekologiczne zwierzęta reprodukcyjne.  Co więcej, maksymalna wielkość kurników nie powinna być ograniczona, gdyż wielkość gospodarstwa nie ma żadnego związku z dobrostanem zwierząt ani ze zrównoważonością produkcji. Na zakończenie, należy utrzymać coroczne kontrole w celu zapewnienia regularnego kontaktu między organami certyfikującymi i podmiotami, by utrzymać zaufanie konsumentów”.

Wypowiedź ta padła w związku z dzisiejszą decyzją ministrów co do kontynuacji rozmów trójstronnych między Radą, Parlamentem i Komisją, najprawdopodobniej pod koniec miesiąca, by udało się osiągnąć porozumienie za prezydencji maltańskiej, które zostałoby poparte przez ministrów w lipcu za prezydencji estońskiej.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!