Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa i Cogeca przyjmują stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 04-05-2017, 13:54
Copa i Cogeca jednogłośnie przyjęły wspólne stanowisko z zamiarem promocji stosowania biomasy rolnej i leśnej w sektorze bioenergii w celu osiągnięcia celów UE w zakresie energii i klimatu na 2030 r.
Copa i Cogeca przyjmują stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii
fot. Copa-Cogeca

Przemawiając dzisiaj w Brukseli po osiągnięciu porozumienia, przewodniczący grupy roboczej „Bioenergia” Copa i Cogeca, p. Klein, powiedział „Bioenergia przynosi wiele korzyści, gdyż pozwala walczyć ze zmianami klimatu, jest źródłem zrównoważonej energii i równocześnie wzmacnia wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich pozwalając rolnikom na uzyskanie dodatkowych dochodów. Najpierw należy jednak stworzyć odpowiednie warunki do jej rozwoju. Dlatego też odrzucamy wniosek Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia lub nawet wycofania stosowania biomasy rolnej i leśnej z koszyka energii odnawialnej w UE.

Wspierając paliwa kopalne wytworzone z odpadów wniosek ten faktycznie sprawia, że paliwa kopalne stają się bardziej konkurencyjne, co jest sprzeczne z celami UE w zakresie klimatu i energii oraz niekorzystne dla biomasy rolnej i leśnej. Wniosek Komisji dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie promocji energii ze źródeł odnawialnych ogranicza udział biopaliw w transporcie z 7% w 2021 r. do 3,8% do 2030 r. i umożliwia państwom członkowskim przyjęcie własnych, niższych celów, co jest absolutnie nie do przyjęcia. Jeśli nie dojedzie do redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, brak ten zostanie pokryty przez inne sektory spoza ETS, czyli rolnictwo i budownictwo - ostrzegał.

- Dlatego proponujemy, aby dostawcy paliwa w sektorze transportu mieli obowiązek wprowadzenia przynajmniej 15% wszystkich rodzajów zrównoważonych biopaliw do 2030 r. Aktualny pułap w wysokości 7% dla biopaliw konwencjonalnych musi również zostać utrzymany do 2030 r. i ustalony na szczeblu UE. Biopaliwa konwencjonalne przynoszą bardzo wiele korzyści, które należy koniecznie utrzymać. Państwa członkowskie potrzebują elastyczności, by mogły trzymać się wartości odniesienia na 2021 r., które zostaną ustalone w aktualnie obowiązujących przepisach - dodał.

- Biomasa stała i gazowa powinny nadal mieć pierwszeństwo w dostępie do sieci elektroenergetycznej i dysponowania, gdyż tego rodzaju energia elektryczna pomaga zrównoważyć sieci elektroenergetyczne, a środki stabilizacyjne będą jeszcze bardziej potrzebne do 2030 r.” - powiedział.

W branży grzewczej i chłodniczej zaproponowane przez Komisję dobrowolne podnoszenie odsetka energii ze źródeł odnawialnych o 1 punkt procentowy wartości opałowej powinno być obowiązkowe dla państw członkowskich. Jedynie państwa członkowskie, w których udział energii z odnawialnych źródeł w branży grzewczej i chłodniczej już wynosi ponad 60% mogłyby być zwolnione - powiedział.

Podsumowując, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen rzekł „Ponieważ wyznaczono pewnych posłów do PE do zredagowania opinii na ten temat w maju, Copa i Cogeca apelują do nich o uwzględnienie naszych propozycji w ich opiniach w celu wzmocnienia roli biomasy rolnej i leśnej we wszystkich sektorach bioenergii”.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!