Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa i Cogeca wzywają do przyjęcia projektu raportu w sprawie rozporządzenia dotyczącego nawozów

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 12-07-2017, 17:33
Copa i Cogeca wystosowały dzisiaj w Brukseli apel do posłów do PE o przyjęcie projektu opinii opracowanego przez posłankę Gàll-Pelcz,  dotyczącego przeglądu rozporządzania w sprawie nawozów, które mają zostać poddane w tym tygodniu pod głosowanie w Komisjach Parlamentu Europejskiego ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumenta

Celem przeglądu jest harmonizacja zasad w całej UE dotyczących wpuszczania na rynek produktów takich jak nawozy minaralne i organiczne.

Sekretarza generalnego Copa i Cogeca, Pekkę Pesonena niepokoi jednak brak dokładnej definicji nawozów mineralnych w zasadach, przez co może dojść do spadku jakości produktów. „Chcemy jasnej definicji nawozów mineralnych i wskazania form azotu oraz rozpuszczalności siarki poszczególnych produktach. Popierwamy poprawki przedstawione przez Komisję.” naciska Pesonen.

- Nawozy o opóźnionym działaniu i nawozy o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych stały się kluczowym elementem produkcji roślin ozdobnych i warzyw, gdyż są źródłem wielu korzyści środowiskowych. Komisja zaproponowała jednak ustanowienie kryteriów rozkładu polimerów wiążących, które nie są kompatybilne z funkcją polimerów biodegradowalnych. W związku z tym popieramy poprawkę kompromisową nr 9 przedstawioną w projekcie opinii Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, dotyczącą dostosowania wniosku Komisji w sprawie nawozów o opóźnionym działaniu i o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych - dodał.

Copa i Cogeca uznały za krok we właściwym kierunku wprowadzenie nowych zasad Komisji Europejskiej prowadzących do zwiększenia stosowania nawozów organicznych i wytwarzanych z odpadów, ostrzegają jednak, że nie wystarczą one, by dojść do sedna problemu i że potrzeba większej dozy realizmu. Jesteśmy również zadowoleni z faktu, że wniosek ten prowadzi do rozszerzenia unijnego rozporządzenia w sprawie nawozów o nawozy organiczne, by rolnicy w UE mieli łatwiejszy dostęp do szerszego wachlarza nawozów. Nowe zasady nie pozwolą jednak dojść do sedna problemu, ani nie wywrą poważnych skutków. „Poprawki kompromisowe przedstawione przez posłów do PE w obydwu opiniach stanowią krok we właściwym kierunku” - podsumował Pekka Pesonen.  Głosowanie odbędzie się 13 lipca.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!