- Pandemia nie zatrzymała naszego rynku nieruchomości komercyjnych. Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę, której po prostu brakuje. Jest zdecydowanie więcej inwestorów poszukujących magazynów niż dostępnych produktów w tym sektorze. Inwestorzy, zarówno rodzimi, jak i zagraniczni przyglądają się również rozwojowi sytuacji na scenie politycznej, ale na dziś nie wpływa ona na zachowania graczy – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

104 transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wartość obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. Na ten wynik składały się 104 transakcje. Najmocniejszy okazał się trzeci kwartał – wolumen inwestycyjny wyniósł aż 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w drugim kwartale i 1,23 mld euro w pierwszym kwartale.

Z raportu CBRE wynika, że umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 roku transakcje logistyczne stanowiły 47% wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35%, a handlowy za 13%. Warto podkreślić, że w trzecim i pierwszym kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.

Kto inwestuje w nieruchomości w Polsce?

Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58% całkowitego wolumenu. Na drugim miejscu z 20% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej, 7% z Azji, a 3% z Afryki. Rodzimy kapitał to 2% ogólnego wolumenu inwestycyjnego.