Credit Agricole: Produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 1,6 proc. mdm
Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w październiku o 1,0% r/r wobec wzrostu o 5,9% we wrześniu. Główną przyczyną zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy wrześniem i październikiem była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych -podają ekonomiści Credit Agricole.

-
Źródło
- Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 1,6% m/m. W rezultacie październik był pierwszym miesiącem, w którym odsezonowany poziom produkcji ukształtował się wyraźnie powyżej (około 1,4%) poziomu odnotowanego w lutym br., czyli ostatnim miesiącu przed silnym negatywnym wpływem pandemii COVID-19 na produkcję. W październiku, podobnie jak w ostatnich miesiącach, głównym źródłem wzrostu produkcji przemysłowej był wzrost aktywności w działach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach - informują ekonomiści Credit Agricole.
- Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu produkcji w branżach eksportowych jest stopniowe ożywienie w światowym handlu. Struktura branż, w których odnotowano relatywnie wysoki wzrost produkcji przemysłowej wskazuje, że jednym z głównych źródeł ożywienia w światowym handlu jest konsumpcja. W ubiegłym tygodniu GUS opublikował również wyniki listopadowego badania koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wskazujące na jej znaczące pogorszenie. Główną przyczyną pogorszenia nastrojów w przetwórstwie przemysłowym jest druga fala pandemii COVID-19 - tłumaczą.
- Warto również odnotować, że wyraźny spadek wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w listopadzie odnotowano również w innych głównych obszarach gospodarki, w tym w budownictwie, handlu detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej oraz gastronomii i zakwaterowaniu. Szeroki zakres pogorszenia koniunktury w listopadzie jest zgodny z naszym scenariuszem makroekonomicznym, przewidującym znaczący spadek dynamiki PKB z -1,6% r/r w III kw. do -4,5% r/r w IV kw. - podsumowują ekonomiści.
