Credit Agricole: wielość zmiennych wyzwaniem sektora spożywczego

- Podstawowym problemem w sektorze rolno-spożywczym jest wielość zmiennych. W całej kolekcji czynników zmiennych możemy wymienić np. pogodę, zarazy dotyczące upraw czy hodowli. Mamy elementy związane z przestawianiem się na nowe technologie - mówił Piotr Kwiatkowski.
Trendy i mody na rynku spożywczym
- Pojawiają się nowe trendy i przedsiębiorcy muszą rozpoznać co jest trwałym trendem, a co chwilową modą. Tymczasem pewne decyzje strategiczne mogą okazać się błędne jeśli źle się rozpozna trendy – dodał.
Prezes Credit Agricole zauważył, że niektóre trendy są kształtowane przez samych konsumentów, np. te związane z ekologią.
- Przykładem jest produkcja jaj z wolnego wybiegu. Konsumenci sami dali sygnał, że wolą kupować takie jaja. Przedsiębiorcy nie mogą lekceważyć takich trendów, nie można iść pod prąd bo można zderzyć się ze ścianą – tłumaczył Piotr Kwiatkowski.
Wyzwania dla menadżerów branży spożywczej
Zwrócił on uwagę, że zmienność i niepewność dotyka także pracowników przedsiębiorstw. To sprawia, że menadżerowie musza kształtować nowe umiejętności.
- Zmienia się model menedżera. Kiedyś był to ktoś, kto w sposób techniczny zarządzał firmą, świat był niezmienny, a przywództwo było czytelne. Teraz ten proces zmienia się, także pod wpływem zmian w społeczeństwie. Partnerzy, pracownicy zaczynają czuć się zagubieni w świecie niepewności i zaczynają oczekiwać bezpieczeństwa, stabilności od menedżera, który musi zacząć budować relacje z zespołem, poprzez współpracę. Chodzi o łączenie pracowników we wspólny proces zarządzania firmą – tłumaczył.
Gospodarka powróci do równowagi
Prezes Credit Agricole uspokajał, że gospodarka z czasem powinna wrócić do równowagi.
- Byliśmy świadkami czegoś wyjątkowego. Pandemia i związane z nią lockdowny spowodowała, że gospodarka otrzymała silny impuls wytrącający z równowagi. Moim zdaniem zadziała tu efekt wahadła – po pewnym czasie równowaga znów zostanie osiągnięta – mówił Piotr Kwiatkowski.
- Dzięki wsparciu finansowemu dla przedsiębiorstw udało nam się w miarę dobrze przejść ten szok, ale pacjent wciąż jest chory. Równowaga będzie wracała powoli, ale musimy się pogodzić, że sytuacja nierównowagi potrwa jeszcze jakiś czas – dodał.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Czy dalszy wzrost cen prądu dla firm jest nieunikniony?
-
W tym tygodniu nowe dane o inflacji w Polsce. O ile wzrośnie tym razem?
-
Spadki sprzedaży detalicznej w Polsce
-
Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022. Poznaj pierwszych sponsorów i partnerów
-
Analiza: Spowolnienie wzrostu gospodarczego coraz bardziej widoczne
-
Ceny owoców i warzyw: Kolejne podwyżki przed nami. Dlaczego? [ANALIZA]
-
Ceny zbóż: To nie koniec wzrostów [ANALIZA]
-
Ekspert: szczyt inflacji w lipcu tego roku
-
Dalszy wzrost cen skupu jaj
-
Rynek roślin oleistych pod silnym wpływem wojny w Ukrainie
komentarze (0)