Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Credit Agricole: wielość zmiennych wyzwaniem sektora spożywczego

  • dlahandlu.pl
  • Autor: PB
  • Data: 08-11-2021, 11:25
Gospodarka jest dziś pod dużą presją, żyjemy w czasach, które charakteryzują się dużą zmiennością. Pojawiają się nowe trendy i trudno ocenić, które są trwałe, a które chwilowe. Przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego nie mogą tych trendów lekceważyć – mówił podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu prezes Credit Agricole Piotr Kwiatkowski.
Credit Agricole: wielość zmiennych wyzwaniem sektora spożywczego
prezes Credit Agricole Piotr Kwiatkowski podczas FRSiH

- Podstawowym problemem w sektorze rolno-spożywczym jest wielość zmiennych. W całej kolekcji czynników zmiennych możemy wymienić np. pogodę, zarazy dotyczące upraw czy hodowli. Mamy elementy związane z przestawianiem się na nowe technologie - mówił Piotr Kwiatkowski.

Trendy i mody na rynku spożywczym

- Pojawiają się nowe trendy i przedsiębiorcy muszą rozpoznać co jest trwałym trendem, a co chwilową modą. Tymczasem pewne decyzje strategiczne mogą okazać się błędne jeśli źle się rozpozna trendy – dodał.

Prezes Credit Agricole zauważył, że niektóre trendy są kształtowane przez samych konsumentów, np. te związane z ekologią.

- Przykładem jest produkcja jaj z wolnego wybiegu. Konsumenci sami dali sygnał, że wolą kupować takie jaja. Przedsiębiorcy nie mogą lekceważyć takich trendów, nie można iść pod prąd bo można zderzyć się ze ścianą – tłumaczył Piotr Kwiatkowski.

Wyzwania dla menadżerów branży spożywczej

Zwrócił on uwagę, że zmienność i niepewność dotyka także pracowników przedsiębiorstw. To sprawia, że menadżerowie musza kształtować nowe umiejętności.

- Zmienia się model menedżera. Kiedyś był to ktoś, kto w sposób techniczny zarządzał firmą, świat był niezmienny, a przywództwo było czytelne. Teraz ten proces zmienia się, także pod wpływem zmian w społeczeństwie. Partnerzy, pracownicy zaczynają czuć się zagubieni w świecie niepewności i zaczynają oczekiwać bezpieczeństwa, stabilności od menedżera, który musi zacząć budować relacje z zespołem, poprzez współpracę. Chodzi o łączenie pracowników we wspólny proces zarządzania firmą – tłumaczył.

Gospodarka powróci do równowagi

Prezes Credit Agricole uspokajał, że gospodarka z czasem powinna wrócić do równowagi.

- Byliśmy świadkami czegoś wyjątkowego. Pandemia i związane z nią lockdowny spowodowała, że gospodarka otrzymała silny impuls wytrącający z równowagi. Moim zdaniem zadziała tu efekt wahadła – po pewnym czasie równowaga znów zostanie osiągnięta – mówił Piotr Kwiatkowski.

- Dzięki wsparciu finansowemu dla przedsiębiorstw udało nam się w miarę dobrze przejść ten szok, ale pacjent wciąż jest chory. Równowaga będzie wracała powoli, ale musimy się pogodzić, że sytuacja nierównowagi potrwa jeszcze jakiś czas – dodał.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!