Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Czy KOWR nadużywa prawa pierwokupu ziemi rolnej?

  • Autor: farmer.pl
  • Data: 23-07-2022, 14:35
Czy KOWR konkuruje z rolnikami o ziemię? Do posła Jarosława Sachajki zwracają się rolnicy, którzy twierdzą wprost, że Ośrodek wręcz uniemożliwia im powiększanie gospodarstw rolnych. Mimo dostępności ziemi rolnej oraz wyrażanej przez nich woli zakupu gruntów rolnych po cenach rynkowych, grunty te są kupowane przez KOWR w ramach prawa pierwokupu.
Czy KOWR nadużywa prawa pierwokupu ziemi rolnej?
Czy KOWR nadużywa prawa pierwokupu? /fot. Unsplash

Interpelacja poselska

W związku z powyższym, Jarosław Sachajko zwrócił się do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z interpelacją poselską w sprawie konkurencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z rolnikami indywidualnymi o ziemię.

Przypomniał, że przyjęta w 2016 roku ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (która zmieniła też przepisy z 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego), wprowadziła ograniczenia w zakresie obrotu gruntami rolnymi, kierując się zasadą, że ziemia rolna powinna służyć przede wszystkim produkcji rolnej prowadzonej przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Główną ideą wyrażoną w ustawie było to, aby preferowane było nabywanie nieruchomości rolnych przez rolników indywidualnych, prowadzących gospodarstwa rodzinne, które zgodnie z art. 23 Konstytucji RP są podstawą ustroju rolnego.

Dalsza część artykułu (88%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!