Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Do 2030 roku, elastyczne formy pracy przyniosą światowej gospodarce 10 bilionów dolarów

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 19-10-2018, 14:51
Do roku 2030, przewidywany wzrost elastycznych form pracy może wnieść do światowej gospodarki nawet 10,04 biliona dolarów. Takie wnioski płyną z pierwszego kompleksowego badania społeczno-gospodarczego dot. zmian praktyk w miejscu pracy, które zostało zlecone przez firmę Regus. Analizą zajęli się niezależni ekonomiści, którzy swym badaniem objęli 16 kluczowych krajów, zgłębiając temat elastycznej pracy w dwóch przedziałach czasowych: obecnie i do roku 2030.
Do 2030 roku, elastyczne formy pracy przyniosą światowej gospodarce 10 bilionów dolarów
Fot. Fotolia

Jak wynika z badania Regus, do roku 2030, elastyczne formy pracy będą stanowić od 8 do 13% całego zatrudnienia w większości rozwiniętych krajów. Taka organizacja aktywności zawodowej przyniesie firmom oszczędności, pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne i znacznie poprawi produktywność zarówno przedsiębiorstw jak i samych pracowników.

Niższe koszty utrzymania przestrzeni biurowej, miliony zaoszczędzonych na dojazdach godzin to czynniki, które przyczyniają się do wzrostu wartości dodanej brutto elastycznej pracy w gospodarce. Największy przyrost stanowisk w elastycznych biurach przewidywane jest w Polsce i Chinach.

Przewiduje się, że dzięki elastycznym formom pracy wartość dodana brutto osiągnie największy wzrost w Chinach i w Indiach, wynoszący potencjalnie odpowiednio 193% i 141%. Dla Chin oznacza to 1,4 biliona dolarów, a dla Indii — 375,8 miliarda dolarów rocznie. W USA, procentowy wzrost gospodarczy z elastycznych form pracy wyniesie nieco mniej — 109%, jednak wartość dodana brutto jest najwyższa — 4,5 biliona dolarów.

Badanie wykazało, że elastyczna praca wpływa pozytywnie nie tylko na światowe gospodarki, ale pomaga ona również osobom aktywnym zawodowo. Pracownicy z elastycznych biur niemal dwa razy częściej potwierdzą, że lubią swoją pracę niż ich koledzy zza tradycyjnych biurek.

Ogromne znaczenie ma tu fakt, że ci pierwsi, oszczędzają niezwykle dużo czasu na dojazdach. Według modelu przyspieszonego rozwoju, który określa scenariusz badania, gdzie wzrost elastycznych form pracy jest szybszy niż obecnie, liczba godzin zaoszczędzonych na dojazdach do pracy wyniosłaby do roku 2030 - 3,53 miliarda. To równowartość czasu spędzanego w pracy rocznie przez 2,01 miliona osób.

Według modelu przyspieszonego rozwoju najwięcej godzin na dojazdach zaoszczędziliby pracownicy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Osoby pracujące w Chinach zyskałyby dzięki zaoszczędzonym godzinom po dwie godziny, a pracownicy w Stanach Zjednoczonych mogliby cieszyć się niemal całym dodatkowym dniem wolnym.

Ian Hallett, dyrektor zarządzający grupy, przyznaje: „Elastyczne formy pracy to potężne narzędzie mogące przynieść korzyści nie tylko firmom, ale również społecznościom i całym gospodarkom. Stało się to możliwe dzięki rosnącej popularności elastycznej pracy, którą obecnie praktykują przedsiębiorstwa na całym świecie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!