Do 2030 roku, elastyczne formy pracy przyniosą światowej gospodarce 10 bilionów dolarów
- Autor: portalspożywczy.pl
- Data: 19-10-2018, 14:51

Jak wynika z badania Regus, do roku 2030, elastyczne formy pracy będą stanowić od 8 do 13% całego zatrudnienia w większości rozwiniętych krajów. Taka organizacja aktywności zawodowej przyniesie firmom oszczędności, pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne i znacznie poprawi produktywność zarówno przedsiębiorstw jak i samych pracowników.
Niższe koszty utrzymania przestrzeni biurowej, miliony zaoszczędzonych na dojazdach godzin to czynniki, które przyczyniają się do wzrostu wartości dodanej brutto elastycznej pracy w gospodarce. Największy przyrost stanowisk w elastycznych biurach przewidywane jest w Polsce i Chinach.
Przewiduje się, że dzięki elastycznym formom pracy wartość dodana brutto osiągnie największy wzrost w Chinach i w Indiach, wynoszący potencjalnie odpowiednio 193% i 141%. Dla Chin oznacza to 1,4 biliona dolarów, a dla Indii — 375,8 miliarda dolarów rocznie. W USA, procentowy wzrost gospodarczy z elastycznych form pracy wyniesie nieco mniej — 109%, jednak wartość dodana brutto jest najwyższa — 4,5 biliona dolarów.
Badanie wykazało, że elastyczna praca wpływa pozytywnie nie tylko na światowe gospodarki, ale pomaga ona również osobom aktywnym zawodowo. Pracownicy z elastycznych biur niemal dwa razy częściej potwierdzą, że lubią swoją pracę niż ich koledzy zza tradycyjnych biurek.
Ogromne znaczenie ma tu fakt, że ci pierwsi, oszczędzają niezwykle dużo czasu na dojazdach. Według modelu przyspieszonego rozwoju, który określa scenariusz badania, gdzie wzrost elastycznych form pracy jest szybszy niż obecnie, liczba godzin zaoszczędzonych na dojazdach do pracy wyniosłaby do roku 2030 - 3,53 miliarda. To równowartość czasu spędzanego w pracy rocznie przez 2,01 miliona osób.
Według modelu przyspieszonego rozwoju najwięcej godzin na dojazdach zaoszczędziliby pracownicy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Osoby pracujące w Chinach zyskałyby dzięki zaoszczędzonym godzinom po dwie godziny, a pracownicy w Stanach Zjednoczonych mogliby cieszyć się niemal całym dodatkowym dniem wolnym.
Ian Hallett, dyrektor zarządzający grupy, przyznaje: „Elastyczne formy pracy to potężne narzędzie mogące przynieść korzyści nie tylko firmom, ale również społecznościom i całym gospodarkom. Stało się to możliwe dzięki rosnącej popularności elastycznej pracy, którą obecnie praktykują przedsiębiorstwa na całym świecie.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
GUS: rośnie liczba wolnych miejsc pracy
-
Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce
-
Żabka - ile zarabia się w tej sieci?
-
Będą dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023. Rząd podał stawki
-
Nowo rekrutowani pracownicy chcą zarabiać nawet o 20 procent więcej
-
Pieniądze ważniejsze niż elastyczność. Jakie są potrzeby pracowników?
-
Czterodniowy tydzień pracy. W UK trwają testy
-
Cudzoziemcy pracujący w Polsce przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki
-
Polscy emeryci coraz bardziej aktywni zawodowo. To efekt jednego czynnika
-
Raport: 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur
komentarze (0)