Dyrektor generalny podsumował 100 dni KOWR-u
- Autor: PAP
- Data: 12-12-2017, 10:10

KOWR rozpoczął działalność 1 września br.
"To co się udało i to z czego jestem jako dyrektor KOWR zadowolony, to realizacja bieżących działań przejętych od Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Z jednej strony mam na myśli te zadania związanie z gospodarowaniem ziemią, z udostępnieniem ziemi rolnikom na przetargach ograniczonych, z drugiej strony myślę o zadaniach ARR takich jak dopłaty do materiału siewnego" - powiedział w poniedziałek na konferencji Stobel, podsumowując 100 dni działalności KOWR.
Dodał, że jeżeli chodzi o materiał siewny, to niemal wszystkie decyzje, przyznające dopłaty do materiału siewnego, zostały już wydane. Trwa realizacja tych dopłat, będą one wypłacone do końca tego roku.
Strobel zaznaczył, że podstawową formą gospodarowania ziemią jest dzierżawa. Staramy się wprowadzać jednolite zasady obowiązujące podczas przetargów. Dodatkowo KOWR włącza się w prace nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz nad nowelizacją ustawy o gospodarowaniu gruntami Skarbu Państwa. Zmiany do tych projektów ustaw, powinny być uchwalona w pierwszym kwartale 2018 r.
KOWR nadzoruje 41 spółek strategicznych. "Porządkujemy ich działalność tak, aby by te spółki poprzez współpracę między sobą osiągały efekty synergii" - podkreślił Strobel. W związku z tym w listopadzie została utworzona grupa konsorcjum "Polska Genetyka". "Wspólnie z Instytutem Zootechniki z Krakowa, będziemy pracować nad tym, by Polski potencjał genetyczny realizowany w spółkach strategicznych nadzorowanych przez KOWR był doskonalony i udostępniany polskim rolnikom" - powiedział.
Dyrektor zaznaczył, że KOWR chce promować polską żywność i podbudzać handel zagraniczny. "Uważam, że jakość polskiej żywności tej zarówno produkowanej w certyfikowanych zakładach jak i tej niszowej (regionalnej, tradycyjnej) jest na tyle wysoka, że warto te walory promować i wykorzystać" - zaznaczył. Wyjaśnił, że temu ma służyć projekt realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z resortem rolnictwa oraz dwoma instytutami. Chodzi o projekt "platforma żywnościowa", który będzie służył do giełdowej sprzedaży polskich produktów. W tej chwili projekt ten jest oceniany.

Powiązane tematy:
-
KOWR: Patriotyzm konsumencki buduje markę polskiej żywności
-
Produkujemy coraz więcej jaj, ale jemy ich coraz mniej. Co jest tego przyczyną?
-
Waldemar Humięcki nowym dyrektorem generalnym KOWR
-
Do kiedy można składać wnioski o dopłaty do przechowywania wieprzowiny?
-
Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Czym będzie narodowy holding?
-
Aż 33 nowe odmiany zbóż zarejestrowane w spółkach podległych KOWR w ciągu 2 lat
-
Skokowy wzrost cen zbóż na giełdach światowych i w Polsce
-
KOWR: Polska potrzebuje więcej rzepaku niż jest w stanie wyprodukować
-
Michał Wiśniewski. Kim jest nowy wiceminister rozwoju i technologii?
-
Promocja polskiej żywności za granicą. Czy jest skuteczna?
komentarze (0)