Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Dyrektor Międzynarodowych Targów w Bagdadzie zaprasza polskie firmy do Iraku

  • Autor: PAP
  • Data: 18-11-2018, 09:47
Dyrektor Międzynarodowych Targów w Bagdadzie (BIF) powiedział PAP, że liczy w przyszłości na większy udział polskich firm w tym wydarzeniu. Dodał, że polskie firmy budowlane mają w Iraku świetną renomę. W BIF uczestniczy rekordowa liczba wystawców.
Dyrektor Międzynarodowych Targów w Bagdadzie zaprasza polskie firmy do Iraku
fot. shutterstock

Haszem Muhammad Hatim podkreślił w rozmowie z PAP, że Irak jest obecnie dziewiczą ziemią pod względem inwestycyjnym, a obowiązujące tu prawo sprzyja inwestorom. "Gdy widzimy, że pojawiają się jakieś problemy, to zmieniamy nasze regulacje tak, by było to z korzyścią dla zagranicznych firm, pragnących robić u nas interesy" - wyjaśnił.

Zdaniem dyrektora BIF Irak potrzebuje partnerów zagranicznych we wszystkich sektorach. "Bierzcie okazję póki ona jest" - powiedział, zachęcając polskich inwestorów do zainteresowania się irackim rynkiem. "Następna możliwość zaprezentowanie się u nas będzie już w grudniu, bo wtedy organizujemy targi budowlane, a przecież każdy pamięta w Iraku, jak polskie firmy budowały tu drogi i fabryki za czasów Saddama Husajna" - stwierdził.

Hatim podkreślił również, że opinia o złym stanie bezpieczeństwa w Iraku jest rezultatem słabego marketingu tego kraju. "Niektórzy Irakijczycy, którzy wyjeżdżają stąd do Europy czy Ameryki opowiadają potem nieprawdziwe historie, np. że w kraju grozi im śmierć. Robią to z egoistycznych pobudek, udając uchodźców. To niepatriotyczne, a nasze iracka tożsamość narodowa powinna płynąć z krwią w naszych żyłach" - stwierdził.

Dyrektor BIF dodał, że za fałszywy obraz bezpieczeństwa w Iraku odpowiadają też międzynarodowe media, które jego zdaniem lubują się w podawaniu tylko złych informacji z tego kraju. Swój udział w tworzeniu "czarnej legendy" Iraku mają także, zdaniem Hatima, firmy ochroniarskie, pracujące w Iraku, a także ambasady niektórych krajów. "Firmy ochroniarskie boją się, że stracą tu kontrakty. A ambasady ich w tym wspierają, bo w ten sposób zwiększają swoje budżety" - wyjaśnił dyrektor BIF.

"Wystarczy tu przyjechać, by zobaczyć na własne oczy, jaki jest stan bezpieczeństwa. Dziennie odwiedza nas co najmniej 25 tys. osób, a w piątek zarejestrowaliśmy 50 tys. wejść" - podkreślił Hatim, dodając, że w ciągu 10 dni trwania Targów spodziewa się ponad 400 tys. odwiedzających.

Rozpoczęte 10 listopada Targi są już 45. edycją tego wydarzenia. "Pierwsze miały miejsce w 1957 roku, ale do 1960 była to tylko Wystawa Rolnicza" - wyjaśnił dyrektor BIF. W latach 90-tych, mimo nałożonych na Irak sankcji, Targi dalej odbywały się, choć wystawiały się na nich wówczas tylko arabskie kraje regionu. W latach 2003-2009 BIF zostały zawieszone.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!