E - co to jest?

Symbol "E" na opakowaniach produktów spożywczych informuje o dodatkach do żywności. Wśród nich znajdują się nie tylko konserwanty, ale też barwniki, zagęstniki i antyoksydanty.

- Dodatki do żywności, oznaczane literą E, nie są szkodliwe ale nie są też pożądane. Dlatego od lat w naszej ofercie dominują substancje spożywcze, które pozwalają na wytworzenie żywności o czystej etykiecie, czyli bez tego E. Niestety lęk przed dodatkami do żywności został poniekąd sprowokowany przez sam przemysł spożywczy. W pewnym momencie firmy, chcąc się wyróżnić na rynku, komunikowały, że mają produkty bez różnych dodatków, sugerując, że mogą to być produkty niezdrowe - mówi Mateusz Kowalewski, prezes zarządu firmy Hortimex.

Czego obawiają się konsumenci w kontekście żywności

Lista strachów w kontekście produktów spożywczych jest podobna dla wszystkich konsumentów.

- Prym wiodą dzisiaj składniki w żywności, których konsumenci nie znają, nie rozumieją i nie wiedzą dlaczego są stosowane czyli żywność przetworzona, która może być szkodliwa - mówi Mateusz Kowalewski.

Zdaniem eksperta należy się obawiać cukru.

- Mamy dzisiaj bardzo dużo cukru w diecie i to nie jest ten cukier, który widzimy w cukiernicy, ale ten który spożywamy nieświadomie. Mamy bardzo dużo różnego rodzaju węglowodanów w diecie, co powoduje, że mniej lub bardziej nieświadomie ten cukier ciągle spożywamy. To jest bardziej niebezpieczne niż tłuszcza. A tłuszcz jest paradoksalnie potrzebny w diecie człowieka a cukier już niekoniecznie. Więc powinniśmy zwracać uwagę na spożycie cukru w przetworzonych produktach. To jest coś o czym mówić należy i czego konsumenci powinni być świadomi - dodaje prezes firmy Hortimex.

System NutriScore

- Moim zdaniem idea jest słuszna, jednak problemem jest to, że dziś szukamy prostych odpowiedzi, jednak ich nie ma. Skonstruowanie systemu, który podpowie, które produkty są lepsze dla naszego zdrowia jest niezwykle trudne - zapewnia Mateusz Kowalewski.

Zdaniem eksperta kluczem do sukcesu jest świadomość konsumentów. - Gdyby konsumenci byli świadomi to nie trzeba by stosować oznaczeń na etykietach - to powinno wynikać z diety. Oznaczenie na etykiecie zawsze będzie wyrwane z kontekstu a to ten kontekst właśnie jest niezwykle istotny - dodaje.